Tether czyli USDT

USDT był do 2023 roku jedną z najpopularniejszych kryptowalut pośredniczących w zamianie kryptowalutowych pieniędzy na walutę USD. Od czerwca 2024 układ sił zmienia się w wyniku regulacji MiCA, o czym przeczytasz poniżej.

Duża biała litera T na tle zielonego koła jakby przecięta przez środek białym okręgiem z podpisem Tether USDT

Logo Tethera (USDT),
fot. getcrypto.info

1. Wprowadzenie

1.1. USDT — co to jest?

Najprościej mówiąc USDT to krypto-dolar

Tether (ticker USDT) to w 2024 roku najpopularniejsza kryptowaluta typu stablecoin (ang. stable=stabilny, coin=moneta). Jest to moneta powiązana w stosunku 1:1 do dolara amerykańskiego USD.[1] W założeniu wartość USDT zmierza do wartości 1 USD. 

1.2. Od czego zależy kurs USDT?

Mimo, że cena USDT powinna być równa 1 USD, to kurs sporadycznie notuje wahania:

  • najwyższa wartość USDT wynosiła historycznie aż 1.19 USD,
  • najniższa wartość USDT wynosiła historycznie 0.88 USD[1].

Przez zdecydowaną większość czasu kurs waha się w stosunku 1 USDT = 1 USD.
Cena “odkleja się” od stosunku 1:1 w okresach paniki na rynku, gdy popyt i podaż NIE równoważą się.

1.3. Alternatywy USDT

Alternatywnymi monetami, które mają powiązać kurs USD z dolarowym odpowiednikiem kryptowalutowym są[3]:

  • USDC (start w 09.2018; działa na sieci Ethereum)
  • Dai (zdecentralizowana waluta działająca na Ethereum i powiązana z jego wartością w razie problemów)
  • FDUSD (First Digital USD: zabezpieczony gotówką i jej ekwiwalentami w całkowicie wydzielonych, niezależnych od upadłości strukturach holdingowych)
  • Ethena USDe
  • USDD
  • Tether Gold

W czerwcu 2024 wprowadzono nowe regulacje, z którymi warto się zapoznać, jeśli używasz waluty USDT:

Wpływ regulacji MICA dotyczących stablecoinów na ofertę Binance

Wynika z nich, że USDT jest tymczasowo lub trwale wypierane z rynku przez konkurentów (m.in. USDC).
Trend ten zapewne się nasili w wyniku efektu sieciowego, chyba że władze USDT zdążą temu zapobiec.
Jeśli posiadasz USDT, to należy monitorować ten trend (wielkość kapitalizacji USDT oraz dostępność USDT na największych giełdach kryptowalut).

1.4. Przyszłość USDT

Inwestorzy będą działać pragmatycznie, nadal korzystając z Tether tak długo, jak kryptowaluta będzie wiarygodna i będzie spełniała oczekiwania i zaspokajała potrzeby (stabilna przystań w świecie kryptowalut). Rządy państw będą dążyć do wprowadzenia własnych kryptowalut — jest to kwestia czasu, bo gra toczy się o ogromne pieniądze i o ogromną władzę.

Możemy się spodziewać walki na rynku stable coinów. Warto śledzić temat i reagować na bieżąco, a może nawet ustawić powiadomienia na dobrze poinformowanej stronie kryptowalutowej.

2. Dla kogo USDT?

USDT ma zastosowanie do zagranicznych bukmacherów (wpłaty/wypłaty), którzy przyjmują płatności w kryptowalutach. Niedogodnością jest przelicznik dolarowy, więc zamiana PLN na USDT (lub odwrotnie) oraz EUR na USDT (lub odwrotnie) pociąga za sobą koszty przewalutowania, które różnią się w zależności od miejsca wymiany.

USDT może być ciekawą alternatywą płatności dla niektórych graczy, którzy znają i akceptują ryzyko związane z kryptowalutami. Bezpieczne posługiwanie się kryptowalutami wymaga zdobycia niemałej wiedzy. Moim zdaniem warto, bo nie będzie już świata bez kryptowalut, więc im wcześniej ktoś się z nimi zapozna, tym lepiej.

3. Zalety i wady USDT

3.1. Zalety USDT

  • renoma (jedna z najstarszych kryptowalut utworzona ok. 2014 roku, m.in. do arbitrażu, czyli do surebetów kryptowalutowych)
  • wiarygodność (Firma Tether Limited, odpowiedzialna za USDT, twierdzi, że każdy USDT jest zabezpieczony 1 dolarem amerykańskim znajdującym się na kontach bankowych w płynnych aktywach finansowych i można wymieniać w firmie USDT na USD powyżej kwot 100.000 USDT)
  • anonimowość (umożliwia anonimowe transakcje bez ingerencji osób trzecich i banków centralnych)
  • stabilna wartość (1 USDT ≈ 1 USD)
  • USDT ma bardzo stabilny kurs, co niweluje ryzyko wahań kapitału kryptowalutowego portfela (nie to co w przypadku np. kapitału wyrażonego w bitcoinach)
  • szybkie transakcje 
  • relatywnie niska prowizja (ok. 2$ w 2024 zależnie od kanału przesyłu) dla dużych kwot transferu

3.2. Wady USDT

  • wiarygodność (przejrzystość rezerw Tether’a bywała przedmiotem sporów)
  • USDT jest zarządzany przez pojedynczą firmę (ryzyko cenzury/nacisku rządów, ryzyko blokowania dużych środków, ryzyko braku transparentności, podatność na ataki), co może przeszkadzać zwolennikom decentralizacji pieniędzy
  • stała prowizja za wpłatę/wypłatę (ok. 2$ w 2024 zależnie od kanału transferu) stanowi znaczny koszt przy niskich kwotach 

4. Portfel kryptowalutowy do USDT

4.1. Jaki portfel kryptowalutowy na start?

Do przechowywania kryptowalut używa się tzw. portfela kryptowalut.

Dla początkujących wystarczy w zupełności portfel Exodus:

Jeśli ktoś zamierza obracać dużym kapitałem, to kwestie bezpieczeństwa stają się coraz bardziej istotne.
Im większy kapitał, tym bardziej warto pomyśleć o tzw. portfelu sprzętowym. W 2024 roku taki portfel kosztuje ok. 100$ za sztukę.

W obu tych rodzajach portfeli możesz przechowywać najróżniejsze kryptowaluty. Różnią się głównie poziomem bezpieczeństwa.

Temat jest szeroki, więc nie będę go tutaj omawiał.
Wskażę tylko, że warto warto doczytać o portfelu sprzętowym Ledger.
Warto zbadać jego opinie, historyczne wpadki i zbadać alternatywne rozwiązania. 

4.2. Czym jest Ledger Nano S?

Ledger Nano S to jeden z najbardziej popularnych na rynku portfeli sprzętowych (przypomina wyglądem pendrive USB), a więc urządzenie, które jest postrzegane jako najbezpieczniejszy sposób przechowywania kryptowalut. Dzięki takiemu portfelowi można łatwo dokonywać operacji na cyfrowych walutach, po podłączeniu go do komputera.

4.3. Giełda Binance

Giełda Binance pozwala na przechowywanie oraz handel USDT korzystając z pięciu rodzajów sieci przesyłu (BEP2, BEP20, ERC20, Solana, TRC20). Sieci te różnią się kosztami przesyłu kryptowaluty (od nadawcy do odbiorcy). Sama giełda ułatwia przesył kryptowalut wewnątrz giełdy.

W 2024 roku jedną z najtańszych sieci do przesyłu jest Tron (oznaczenie TRC20).

4.4. USDT jak kupić?

Zakup Tethera (USDT) można zrobić np. poprzez:

  • szybka bezpośrednia: zakup u bukmachera kartą debetową/kredytową
  • szybka pośrednia: giełdę Binance (podając numer karty płatniczej lub realizując przelew)
  • tania pośrednia: bezpośrednio od innego użytkownika Binance (tzw. handel P2P), dokonując przelewu natychmiastowego USD/EUR/PLN handlarzowi, po czym on uwalnia dla Ciebie środki USDT na giełdzie Binance (zwykle jest to bardziej korzystna opcja niż zakup z giełdy, więc warto się jej nauczyć)
  • inne metody

5. Kogo warto obserwować?

Jeśli używasz USDT albo innych kryptowalut, to warto śledzić aktualności rynku kryptowalut, zwłaszcza pod kątem zmian prawnych.
Możesz to zrealizować np. poprzez śledzenie autorytetów na X.com.

W tym zakresie mogę polecić sprawdzone przeze mnie osoby, którym ufam:

  • Mike Satoshi — Polak, od którego bardzo dużo się nauczyłem o kryptowalutach; szczerość do bólu jest dla niektórych wadą :)
    Znalazłem go w 2018 roku poprzez filmik, w którym przez 9 godzin pokazywał jak buduje koparkę kryptowalut :D (pomogło mi to zbudować koparkę do Ethereum)
    Mike Satoshi – Bitcoin & Kryptowaluty na YouTube
  • Phil Konieczny — mainstreamowy ekspert od kryptowalut; odpycha mnie jego osobowość, ale może komuś będzie odpowiadał jego styl bycia i wiedza

To powinno w zupełności wystarczyć na start.

W zakresie bukmacherów do kryptowalut polecam obserwować cyklicznie Aktualności SureBety.pl.
Osoby, o których wiem, że interesują się kryptowalutami, mogą liczyć na powiadomienia emailowe.

6. Bukmacherzy do USDT

Kryptowaluty mocno się zakorzeniły jako forma płatności w świecie bukmacherskim.

Zobacz listę bukmacherów do kryptowalut:

Bukmacherzy do kryptowalut

7. Podsumowanie

Kryptowaluta USDT to z pewnością spore ułatwienie dla graczy średniozaawansowanych i profesjonalnych. Płatności można realizować z dużą miarą anonimowości. Mogą być dobrą opcją dywersyfikacji przelewów płatniczych. Prowizje za transfer siecią Tron są relatywnie niskie (choć tendencja będzie zapewne zwyżkowa).

Aby móc skorzystać z powyższych zalet, trzeba jednak podjąć wysiłek i zużyć sporo czasu na zdobycie wiedzy dotyczącej kryptowalut. Im wcześniej, tym lepiej, bo wygląda na to, że kryptowaluty na dobre zaistnieją w naszej rzeczywistości. A na wczesnym etapie rozwoju dają najwięcej korzyści.

Warto zacząć od zdobycia wiedzy nt. bezpieczeństwa i takie poukładanie procedur, aby w przyszłości nie mieć z tego powodu problemów. To zapewni spokój ducha, który jest ważniejszy niż szybkie, chwilowe zyski, które być może trzeba będzie oddać w wyniku zaniedbania.

Przyszłość kryptowalut należy do stablecoinów typu USDT, USDC, FDUSD albo innej. Rynek kryptowalut zmienia się bardzo dynamicznie, więc warto śledzić bieżące zmiany i w razie potrzeby reagować na nie. Właściwe decyzje wymagają znajomości rynku. 

Jeżeli chcesz działać w sposób systematyczny i poukładany, to polecam uzupełnić swoją wiedzę o te artykuł:

Podręcznik typowania

Nadwyżki wygranych polecam “zabezpieczać” poprzez regularne wypłaty do walut fiducjarnych (USD/EUR/PLN).

Bazę tego artykułu przygotował Mike Sparrow (pseudonim Czytelnika SureBety.pl), za co mu bardzo dziękuję.

8. Pytania FAQ

8.1. Czy USDT (TRC20) i USDT (ERC20) to to samo?

Nie.

USDT (TRC20) to Tether na portfelu Trona i konieczny do przesyłania kryptowalutą Tron, a USDT (ERC20) to tether w sieci Ethereum i konieczny do przesyłania siecią Ethereum.

Co więcej, wysyłając USDT (TRC20) na adres USDT (ERC20) możesz utracić wszystkie przesyłane środki, więc jest to bardzo ważne, abyś rozumiał różnicę. Jesteś w pełni odpowiedzialny za swoje decyzje. Świat kryptowalut nie jest dla każdego. Aby się z nim oswoić warto zacząć od najniższych stawek i od zbierania wiedzy.

Na Twoim portfelu kryptowalutowym/internetowym Tether może być przechowywany osobno (z podziałem na sieci) albo razem (zależnie od polityki portfela/firmy).

W 2024 roku polecam skupić się na TRC20, bo transfer tą metodą wychodzi dużo taniej niż za pomocą Ethereum. Nie wiem jak w stosunku do sieci Polygon.
Zanim podejmiesz decyzje, sprawdź czy sytuacja nie uległa zmianie.

8.2. Jakie są opłaty za przeliczenie USDT (ERC20) na USDT (TRC20)?

Zazwyczaj giełdy kryptowalut NIE pobierają żadnych opłat za wymianę:

  • USDT (ERC20) na USDT (TRC20),
    ani za wymianę
  • USDT (TRC20) na USDT (ERC20).

Konwersja odbywa się natychmiast przy wymianie 1:1.

Opłaty mogą się pojawić na etapie wpłaty do Binance albo wypłaty z Binance, wynikające z aktualnych kosztów transferu (wyższe w godzinach szczytu, a niższe przy niskim obciążeniu sieci). Opłatę za transfer nazywa się opłatą “gas“, np. opłata gas za wypłatę 1000 USDT wynosi 2USDT poprzez sieć TRC20 w 2024 roku. Wielkość opłaty gas zobaczysz w momencie zlecania wypłaty.

8.3. Jak długo trwa przesyłanie USDT?

Czas transferu USDT zależy od kilku czynników:

  1. Sieć:
    • Ethereum: transfer USDT przez sieć Ethereum trwa zwykle od 10 do 30 minut
    • TRON: transfer USDT przez sieć TRON trwa zwykle kilka minut
    • Polygon: transfer USDT przez sieć Polygon PoS Chain trwa zwykle od 10 do 60 sekund
  2. Platforma: giełdy kryptowalut i portfele mogą się różnić czasem realizacji, zwłaszcza jeśli mają dodatkowe kontrole przed wypłatą
  3. Obciążenie sieci: im więcej chętnych tym dłużej trzeba czekać albo więcej zapłacić za transfer

9. Literatura

[1] Co to jest Tether? — fxmag.pl

[2] USDT czy USDC: Który stablecoin lepiej wybrać w roku 2024? — ciekawe porównanie wiarygodności USDT i USDC [dostęp z 18.10.2024] [3] CoinBase.com — kapitalizacja kryptowalut wraz z najważniejszymi informacjami na temat każdej z nich (np. czym jest USDC)

Bukmacherzy do kryptowalut

Czy wszystkie wątpliwości zostały wyjaśnione w tym temacie?

Jak możemy poprawić artykuł?

Jeśli chciałbyś dać nam możliwość odpowiedzi, to podaj email:

Dziękujemy za przesłanie opinii.

Komentarze
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najwyżej oceniane
Opinie w linii
Zobacz wszystkie komentarze

SureBety.pl ciasteczkują: polityka prywatności.