UK Gambling Commission

Ograniczenia UK Gambling Commission sprawiają, że w Wielkiej Brytanii działają tylko najwięksi i najbardziej odpowiedzialni społecznie bukmacherzy. UK jest jedną z najbardziej wiarygodnych jurysdykcji, jak chodzi o ochronę graczy zakładów czy hazardu w ogóle.

1. Fakty dotyczące UK Gambling Commission

W związku z ustawą hazardową, jaka weszła w Polsce z dniem 1.04.2017, wszyscy bukmacherzy spod jurysdykcji Wielkiej Brytanii zaprzestali swoich usług dla rezydentów Polski. W przeciwnym razie mogliby utracić brytyjską licencję. To im się nie opłacało.

Lista bukmacherów, którzy zostali dla Polaków:

Bukmacherzy dla Polaków – szeroka lista

1.1. Co to jest UK Gambling Commission?

Biały napis GAMBLING COMMISSION z kolorowym paskiem jako podkreślenie na ciemno szarym tle

Logo UK Gambling Commission

UK Gambling Commission powstała i działa na podstawie The Gambling Act 2005, by regulować hazard w Wielkiej Brytanii. Komisja utrzymuje się z opłat licencyjnych i podatków. Jest to największa komisja pod względem ilości osób, bo zatrudnia ich ponad 200. Komisja pracuje od poniedziałku do piątku w godzinach 9:00-17:00.

Od 1.11.2014 zgodnie z Amendments to the Gambling (Licensing and Advertising) Act wymagane jest, aby wszystkie firmy, które reklamują się lub prowadzą usługi hazardowe dla Brytyjczyków posiadały licencję brytyjską.

1.2. Podatki

Komisja UK Gambling Commission nie jest atrakcyjna dla operatorów branży hazardowej z uwagi na wysoki podatek dochodowy w wysokości 15%.[1] Z tego powodu więksi bukmacherzy z Wielkiej Brytanii przenieśli się na Gibraltar.

1.3. Biała lista

Dużą zaletą licencji UK Gambling Commission jest możliwość legalnego reklamowania swojej marki w Wielkiej Brytanii (także w telewizji). Cóż jednak z tego, skoro bukmacherzy mogą przenieść się do jurysdykcji objętej białą listą UK Gambling Commission i dalej reklamować się legalnie w UK?

Uchwalenie białej listy było strzałem samobójczym dla finansów UK.
We wrzeniu 2013 na białej licie znajdują się takie jurysdykcje jak (przyjmowanie nowych czonków zostało zawieszone):

UWAGA:
Bukmacherzy korzystają z licencji UK tylko dla Brytyjczyków. Dla mieszkańców pozostałych krajów stosują inną licencję, którą jest zazwyczaj Gibraltar, Alderney lub Isle of Man.

2. Opinie o Gambling Commission

Paul Mundy, członek Izby Gmin z Komitetu Kultury, Mediów i Sportu Wielkiej Brytanii pisze:

20. The Gambling Commission ma bardzo złą reputację wśród graczy. Są traktowani jak nieskuteczni i nie zainteresowani prawdziwymi skargami przeciwko bukmacherom. Kontaktowaem się z The Gambling Commission przy kilku okazjach w ciągu ostatnich 3 lat w sprawie, jak czułem, powanych skarg przeciwko bukmacherom i za każdym razem nie udało im się dać mi tego, co uważałem za odpowiednią reakcję. Nie jestem pewien, czy pracownicy, którzy odpowiadają na telefony i e-maile potrafią rzeczywiście odróżnić błahą skargę od poważnej. Bardzo często ich seryjna odpowiedź to “Skontaktuj się z IBAS“, co budzi moje obawy, że pracownicy The Gambling Commission dają zbyt duży zakres działania IBAS’owi i że w rzeczywistości nie rozumieją, co powinno być ich rolą jako organ regulujący.

3. Formularz skarg i zażaleń

W przypadku gdy polubowne rozwiązanie sporu z bukmacherem nie było możliwe, pozostaje złożenie skargi do Komisji, która wydała mu licencję. Jeśli bukmacher działa na licencji UK Gambling Commission procedurę składania skarg możesz przeczytasz tutaj:

Formularz składania skarg online do UK Gambling Commission

 1. Kliknij link powyżej.
 2. Kliknij “Resolver frequently asked questions” (otworzy się w nowej zakładce), aby zapoznać się z najczęściej zadawanymi pytaniami dot. rozwiązywania problemów przez Resolver.
 3. Wróć do poprzedniej zakładki i kliknij “Resolver website“. Otworzy się nowa zakładka.
 4. Zacznij wpisywać nazwę firmy bukmacherskiej, z którą masz problem i wybierz z rozwijanego menu tą, której szukasz.
 5. Wyświetlą się informacje nt. firmy.
 6. Kliknij “Get started” i przejdź wyświetlony proces złożony z serii formularzy do wypełnienia.

4. Dobre praktyki UK Gambling Commission

Prawa w Wielkiej Brytanii jest mocno nastawione na ochronę graczy i osób młodych (najbardziej podatnych na uleganie wpływom).

Oto zestaw dobrych praktyk, który obowiązuje w zakresie reklamowania hazardu w UK:

 1. Wszelka reklama musi odbywać się w sposób odpowiedzialny społecznie.
 2. Nie używaj reklamy bukmachera (lub innej firmy hazardowej) w postaci linków/banerów w połączeniu z JAKIMIKOLWIEK obrazami osób, które wyglądają na mniej niż 25 lat.
 3. Nie używaj reklamy bukmachera (lub innej firmy hazardowej) w postaci linków/banerów w połączeniu z JAKIMIKOLWIEK obrazami, które mogą być szczególnie atrakcyjne dla dzieci (w tym popularnych osobistości sportowych).
 4. Upewnij się, że udostępniając link w Internecie, każdy, kto go przegląda, zrozumie, że jest to reklama. Link zawarty w artykule opiniotwórczym, redakcyjnym lub wpływowym, który nie jest wyraźnie rozpoznawalny jako reklama, jest niezgodny.
 5. Wszelkie reklamy powinny być w pełni zgodne z Kodeksem CAP. W realizacji tego obowiązku pomoże obszerne repozytorium wskazówek ASA.

5. Bankructwo Canbet poza kontrolą UK Gambling Commission

W listopadzie/grudniu 2013 bukmacher Canbet podniósł wartość bonusu powitalnego do wartości 100% do 200£/€.
Było o tym bardzo głośno w środowisku graczy zakładów i wiele osób skorzystało z tego bonusu.

W styczniu 2013 pojawiły się pogłoski o problemach Canbet, a sam bukmacher przestał realizować wypłaty.

Przez 1,5 roku UK Gambling Commission nie udało się wyegzekwować praw graczy, a cała afera odbiła się szerokim echem w świecie zakładów, podważając po raz pierwszy skuteczność UK Gambling Commission w oczach graczy.

Tłumaczenie pisma[2] dot. tamtej sytuacji:

Tło

Komisja skontaktowała się z firmą Canbet pod koniec października 2013 roku, w związku ze wzrostem ilości skarg.

W listopadzie 2013 roku Canbet i ich radca prawny zapewnili nas, że tak pracuje nad naprawieniem problemów. Otrzymaliśmy również zapewnienia od Audytora Grupy, który potwierdziło, że grupa iGAS, której częścią był Canbet, ma aktywa, których nie można wykorzystać ich zobowiązania. W tym momencie wielu graczy nadal otrzymywało wypłaty. Zaległości w płatnościach klientów trwały do końca grudnia 2013 roku, kiedy to Canbet podjął decyzję o zaprzestaniu przyjmowania nowych zakładów lub depozytów, więc żadnych nowych pieniędzy
od klientów była zagrożona po tym momencie.

Rozumiemy, że to wciąż pozostawiło wielu klientów w sytuacji, gdy są im winni pieniądze.

W styczniu 2014 roku otrzymaliśmy kolejne zapewnienia dotyczące kondycji finansowej Canbet, w tym pismo od biegłego rewidenta grupy spółki z dnia 24 stycznia 2014. W tym momencie dyrektorzy Canbet starali się pozyskać od nich dodatkowy kapitał z ich spółki macierzystej iGAS. Ta nie dofinansowała Canbet. Zarząd Canbet stwierdził, że chcą sprzedać aktywa wewnątrz firmy w celu zebrania gotówki potrzebnej na spłatę wierzycieli.

W dniu 14 kwietnia 2014 roku Komisja rozpoczęła przegląd licencji na prowadzenie działalności Canbet, którą zamierzano cofnąć, z powodu obaw o sytuację finansową licencjobiorcy
oraz brak współpracy z Komisją. Licencja została zrzeczona przez Canbet w maju 2014 roku. Gdyby licencja nie została zwrócona, Komisja uważa, że licencja zostałaby cofnięta.

Na tym zakończyło się dochodzenie Komisji w tej sprawie. Komisja nie ma uprawnień do prowadzenia wszelkich dalszych działań regulacyjnych, po zrzeczeniu się lub cofnięciu licencji. Zostało to szczegółowo opisane na stronie internetowej Komisji, tutaj:

https://web.archive.org/web/20160529074205/https://www.gamblingcommission.gov.uk/Contact-us/Complaints/Canbet-response.aspx

Komentarz do złożonego wniosku

Po rozpatrzeniu pańskiego wniosku Komisja jest zdania, że informacje wygenerowane w trakcie dochodzenia (inne niż w domenie publicznej) są zwolnione z ujawnienie zgodnie z sekcją 31 FOIA, a zatem informacje nie zostaną ujawnione.

Komisja opiera się na chęci operatorów do swobodnego dostarczania informacji bez odwołanie się do formalnych działań w celu skutecznego zbadania kwestii regulacyjnych. Powinniśmy ujawniać informacji uzyskanych w takich przypadkach, może to zniechęcić innych operatorów od angażowania się w szczery i otwarty sposób, jak wyszczególniono w decyzji ICO, o której mowa poniżej
i wyjaśnione w załączonym dokumencie. Może to również wpłynąć na zachowanie w przyszłości dochodzeń, ponieważ pokazałoby to podejście, jakie Komisja przyjmuje w takich dochodzeniach
dochodzeń, umożliwiając ukrywanie się operatorom, którzy nie przestrzegają wymogów istotna informacja.

W odniesieniu do dochodzenia i uzyskanych w jego wyniku informacji Komisja posiada przetworzył w tym celu szereg wniosków na podstawie ustawy o wolności informacji z 2000 r. (FOIA). Podczas gdy dochodzenie było aktywne, a następnie decyzja została podjęta, aby wstrzymać ujawnienie tych informacji. Kilku wnioskodawców poprosiło o wewnętrzny przegląd tej decyzji, na jakim etapie będą pisma od Audytora Grupy oraz zapewnienia od Radcy prawnego Canbet zostały ujawnione w dniu 21 marca 2014 r. Dokumenty te oraz odpowiedź na przegląd wewnętrzny można znaleźć tutaj:
https://www.whatdotheyknow.com/request/correspondence_between_the_gc_an#outgoing343272

Po przeprowadzeniu przeglądu wewnętrznego wnioskodawca odwołał się do Biura Komisarza ds. Informacji (ICO), aby zweryfikować decyzję o wstrzymaniu pozostałych informacji. ICO jest
odpowiedzialny za zapewnienie zgodności z FOIA i może wymagać od władz publicznych ujawnić informacje, jeśli uznają, że informacje te zostały niesłusznie wstrzymane. ICO stwierdziło, że interes publiczny w zatajaniu informacji przeważa nad interesem publicznym. Interes publiczny w ich ujawnieniu i nie wymagał żadnych dalszych działań. Ich decyzja z dnia 29 maja 2014 roku jest dostępny tutaj:

https://ico.org.uk/media/action-weve-taken/decisionnotices/2014/994670/fs_50536320.pdf

Przegląd decyzji

Jeśli nie jesteś zadowolony z usług, które otrzymałeś w związku z programem Freedom of Information proś o informacje lub złóż skargę o ponowne rozpatrzenie naszej decyzji. Należy napisać do FOI Team, Gambling Commission, 4th floor, Victoria Square House, Victoria Square, Birmingham, B2 4BP.

Jeśli nie jesteś zadowolony z wyniku swojej skargi, możesz zwrócić się bezpośrednio do Komisarz ds. Informacji (ICO) o wydanie decyzji. Zasadniczo ICO nie może podjąć decyzji, chyba że wyczerpałeś procedurę reklamacyjną przewidzianą przez Gambling Commission.

Z ICO można się skontaktować pod adresem: The Information Commissioners’ Office, Wycliffe House, Water Lane, Wilmslow, Cheshire SK9 5AF.

Ponowny wniosek

Chcę złożyć wniosek o informacje dotyczące zakładów sportowych Canbet, w które wierzę z którym związałeś się we wrześniu 2013. Otrzymałem od ciebie wiadomość e-mail zawierającą akapit

„Komisja zwróciła się do Canbet z zapytaniem i otrzymała je zapewnień zarówno ze strony Canbet, jak i ich radcy prawnego, że firma pracuje nad naprawą problemy i będzie przetwarzać płatności klientów tak szybko, jak to możliwe. Mamy również otrzymał zapewnienia od biegłych rewidentów spółki, że spółka posiada wystarczające aktywa pokryć swoje zobowiązania z tytułu hazardu”.

Ponieważ minęło już 18 miesięcy od tego e-maila i szacuje się, że 1 500 000 GBP zaginęło/zostało skradzione, wydaje mi się, że Komisja ds. Hazardu miała mnóstwo czasu, aby
podsumować swoje ustalenia i działania, które należy podjąć.

6. Podsumowanie

UK Gambling Commission jest jedną z bardziej rygorystycznych jurysdykcji (a przez to najbardziej wiarygodnych), jeśli chodzi o przyznawanie i egzekwowanie zapisów licencji. Gracze raczej nie powinni się obawiać, że ich skarga zostanie zignorowana.

Gracz musi jednak pamiętać, że żadna jurysdykcja NIE gwarantuje w 100% bezpieczeństwa środków.
Przekonali się o tym m.in. gracze bukmachera Canbet.[2]

FAQ — najczęstsze pytania dotyczące UK Gambling Commission

Czy Polacy mogą się rejestrować u bukmacherów z Wielkiej Brytanii?

Nie.

Bezpośrednio nie można się rejestrować u brytyjskich bukmacherów. Pośrednio można mieć dostęp do wybranych bukmacherów poprzez betbrokera albo handlarzy kontami lub osoby prywatne, mieszkające w UK. Te 2 ostatnie opcje są złamaniem Regulaminu bukmachera i grożą konfiskatą środków w przypadku odkrycia manipulacji.

Każdy bukmacher z licencją UK, który działał przed 2017 rokiem na polskim rynku, musiał wycofać posiadanie konta przez Polaków, bo inaczej straciłby licencję brytyjską.

Którzy bukmacherzy z Wielkiej Brytanii zabezpieczają depozyty klientów?

Oddzielenie pieniędzy klientów od pieniędzy firmy jest stosowane np. w bankach. Ma to kolosalne znaczenie w przypadku, gdy firma popadnie w kłopoty finansowe, bo może się okazać, że posiada mniej pieniędzy niż będzie dłużna klientom.

Jeśli interesują Cię ten temat pod kątem bukmacherów z UK, to zobacz tutaj:

https://smartbettingclub-com.translate.goog/updated-insight-how-safe-is-the-money-you-deposit-with-each-bookmaker/?_x_tr_sl=en&_x_tr_tl=pl&_x_tr_hl=pl&_x_tr_pto=wapp

Literatura

[1] Gambling codes of practice – kody praktyk UK Gambling Commission (bukmacherzy muszą spełnić szereg wymagań przed akceptacją i w trakcie działalności)

[2] FOI-Response-Canbet-Sportsbook-16-May-2015.pdf (75 kB); Oryginalny dokument został usunięty ze źródła (https://www.gamblingcommission.gov.uk/PDF/FOI-responses/FOI-2015/FOI-Response-Canbet-Sportsbook-16-May-2015.pdf) i dlatego umieszczam go na serwerze SureBety.pl

Polecany bukmacher:

Fortuna Zakład bez Ryzyka do 600 zł Możesz zagrać Piękna Złota pani na żółtym tle wyciąga do ciebie dłoń z uśmiechem trzymając się pod bok

Czy ten artykuł był pomocny?

Przepraszamy.

Jak możemy poprawić artykuł?

Dziękujemy za przesłanie opinii.

Komentarze
Subskrybuj
Powiadom o
4 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

MASZ WŁĄCZONY ADBLOCK :(

Wyłącz proszę AdBlock
dla SureBety.pl
i odśwież stronę.
AdBlock blokuje nie tylko reklamy,
ale także LINKI,
co utrudni Ci nawigację.

Instrukcja jak wyłączyć blokadę reklam.

Nasz Model biznesowy pozwala Ci
korzystać z SureBety.pl za DARMO.
Ale bez reklam
będziemy musieli wprowadzić opłaty od Czytelników.
Nie chcemy tego robić.
Rejestrując się z naszych linków
pomagasz w rozwoju SureBety.pl.
Nie tracisz,
a my możemy zyskać.

Zobacz instrukcję
DZIĘKUJĘ!
Krzysztof ;)

SureBety.pl ciasteczkują: polityka prywatności.