Rozliczanie kreczy

Krecze w tenisie ziemnym stanowią ok. 4% wszystkich spotkań. To dosyć dużo z uwagi na to, że bukmacherzy różnią się między sobą sposobem rozliczania zakładów w przypadku przerwanego spotkania. Dowiedz się jaki może mieć to wpływ na Twoje zakłady.

Czarno białe zdjęcie kobiecych dłoni obejmujących zaczerwienione kolano

1. Zasady rozliczania walkowerów w tenisie

Def. Walkower – (ang. walk-over = przejść ponad kimś) sytuacja w sporcie, w której przyznaje się zwycięstwo jednej z rywalizujących stron w wyniku braku przeciwnika, jego wycofania się lub dyskwalifikacji (np. za występ w drużynie nieuprawnionego zawodnika, stosowanie dopingu lub inne naruszenia regulaminów zawodów, jak np. nieodpowiednie zachowanie kibiców drużyny podczas zawodów sportowych).[1]

Walkower w tenisie ziemnym nazywa się krecz.

Def. Kreczwycofanie się lub dyskwalifikacja zawodnika po rozpoczęciu meczu tenisa ziemnego.

Krecze najczęściej są spowodowane kontuzją zawodnika lub obawą o jej wystąpienie (co może być powiązane z ustawieniem spotkania). Krecze rzadko są efektem dyskwalifikacji, ale warto wiedzieć kiedy któryś z zawodników może zostać wykluczony.

Oto niechlubny przykład naruszenia regulaminu zawodów przez Argentyńczyka Davida Nalbandiana, w wyniku czego został on zdyskwalifikowany:

2. Zasady rozliczania kreczy w tenisie

2.1. Zasady podstawowe

Jeśli gracz postawił na zwycięzcę turnieju, a jego zawodnik skreczował, to zakłady na zwycięstwo tego zawodnika w turnieju są przegrane.

W przypadku wystąpienia kreczu w tenisie ziemnym przed rozpoczęciem spotkania, wszystkie zakłady na ten mecz, z którego zawodnik się wycofał są anulowane, czyli rozliczane po kursie @1.0 (w przypadku zakładu singlowego z podatkiem zwracana jest pełna stawka).

Jeśli mecz już się rozpoczął, a któryś z zawodników skreczował, to najczęściej spotyka się zwrot stawki. W tym przypadku występuje jednak największa rozbieżność między Regulaminami poszczególnych bukmacherów i jej znajomość jest konieczna PRZED postawieniem zakładu u danego bukmachera.

Może się jednak okazać, że bukmacher rozliczy zakład, jeśli został rozegrany pierwszy set lub pierwsza piłka. Kiedyś spotykało się także w Regulaminach zakład ważny po rozegraniu pierwszego gema. Dziś już się nie spotyka takich zapisów.

Sposobu rozliczania tenisa ziemnego szukaj w Regulaminie bukmachera, Regulaminie rozliczania sportówFAQ, dziale Pomocy lub pod linkiem typu “Zasady” na stronie danego bukmachera. Jeśli nadal nie odnalazłeś potrzebnych informacji, zapytaj obsługi klienta.

2.2. Zakłady dodatkowe

Jeśli mecz zostanie przerwany, a niektóre zakłady zostały już rozliczone, pozostają one w mocy (np. na zwycięzcę 1. seta, gdy krecz nastąpił w 3. secie, zwycięzca konkretnego gema, który już się zakończył itp.).

Zakłady na sumę setów lub sumę gemów w secie są zwykle rozliczane, jeśli nie jest już możliwy inny wynik (ale któryś bukmacher może sobie zapisać w Regulaminie inaczej, więc sprawdź jeśli obstawiasz zakłady poboczne).

Oto cytat z Regulaminu największego europejskiego bukmachera do zakładów na żywo (nazwy nie mogę podać publicznie, a jedynie prywatnie):

Rynki na sumę gemów/handicap na gemy, w tym zakłady na żywo
Te zasady odnoszą się do gemów w poszczególnych setach, gemów w meczu, gemów gracza i handicapów (w oparciu o wygrane gemy). W przypadku punktów/gemów karnych, będą się one liczyć przy rozliczeniu.

We wszystkich tych rynkach tie-break lub tie- break w meczu jest liczony jako jeden gem.

W przypadku wycofania, dyskwalifikacji lub zmiany nawierzchni w trakcie meczu, zakłady będą nieważne, chyba że nie jest możliwe, aby set i/lub mecz został został dokończony w naturalny sposób bez bezwarunkowego określenia wyniku tego rynku.

Np. (1) Set został przerwany na 4-4: zakłady na Powyżej/Poniżej 9,5 gemów lub mniej w secie zostaną rozliczone odpowiednio jako wygrane/przegrane, ponieważ w meczu rozegranych byłoby co najmniej 10 gemów; zakłady na Powyżej/Poniżej 10,5 gemów lub więcej, zostaną anulowane.

Np. (2) Najlepszy z 3 setów mecz został przerwany na 6-4 2-6: zakłady na Powyżej/Poniżej 23,5 gemów lub mniej w secie zostaną rozliczone odpowiednio jako wygrane/przegrane, ponieważ w meczu rozegranych byłoby co najmniej 24 gemów; zakłady na Powyżej/Poniżej 24,5 gemów lub więcej, zostaną anulowane.

Np. (3) Najlepszy z 3 setów mecz został przerwany na 6-4 4-6 5-5: zakłady na dowolnego z zawodników z handicapem +2,5 lub więcej zostaną rozliczone jako wygrane, zakłady na dowolnego z zawodników z handicapem -2,5 lub mniej, zostaną rozliczone jako przegrane, wszystkie zakłady na remis z handicapem +/- 3 lub więcej, zostaną rozliczone jako przegrane. Wszystkie zakłady z handicapem z przedziału -2 do 2 zostaną anulowane.

Handicap, Sumy gemów w meczu i Gemy zawodnik są oparte na regulaminowej liczbie setów (sprawdź odpowiednie zakłady na set). W przypadku, gdy regulaminowa liczba setów zostanie zmieniona lub różni się od tej podawanej w zakładach, wówczas wszystkie zakłady zostaną anulowane.

Na końcu meczu wszystkie gemy wygrane przez indywidualnych zawodników zostaną dodane i handicap zostanie zastosowany, aby ustalić zwycięzcę handicapu.

Bukmacherzy mogą się różnić rozliczaniem zakładów w przypadku zmiany nawierzchni. Takie sytuacje występują jednak tak rzadko, że można je pominąć w rozważaniach.

3. Sposoby rozliczania kreczów przez bukmacherów

Poniżej przygotowałem zestawienie ile piłek/setów musi zostać rozegrane, by poszczególni bukmacherzy uznali zakłady za “ważne”.

Rozliczanie kreczy – pełna lista bukmacherów

3.1. Musi być rozegrany cały mecz

Jeśli któryś z tenisistów skreczuje lub przegra walkowerem, zakłady u tych bukmacherów są zwracane.

Bukmacherzy, którzy robią zwrot jeśli spotkanie nie zostanie dokończone
? ? ? ? ?
? ? ? ? ?
? ? ? ? ?
? ? ? ? ?
? ? ? ? ?
? ? ? ? ?
? ? ? ? ?

3.2. Muszą być rozegrane przynajmniej 2 sety

Jeśli któryś z tenisistów skreczuje lub przegra walkowerem przed rozegraniem dwóch pełnych setów, zakład na zwycięzcę meczu u tych bukmacherów są zwracane. W przeciwnym wypadku zostaną rozliczone na korzyść awansującego zawodnika.

Rozliczanie po dwóch setach jest znamienne dla bukmacherów celujących głównie w rynek amerykański.

Bukmacherzy, u których zakłady są ważne po rozegraniu dwóch setów
? ? ? ? ?
? ? ? ? ?
Rozliczanie kreczy – pełna lista bukmacherów

3.3. Musi być rozegrany przynajmniej 1 set

Jeśli któryś z tenisistów skreczuje lub przegra walkowerem przed zakończeniem pierwszego seta, zakład na zwycięzcę meczu u tych bukmacherów są zwracane. W przeciwnym wypadku zostaną rozliczone na korzyść awansującego zawodnika.

Jest to najważniejsza część zestawienia dla graczy surebetów. W tej części znajdziemy czołówkę światowych bukmacherów online jak betfair, pinnacle czy 5Dimes:

Bukmacherzy, u których zakłady są ważne po zakończeniu pierwszego seta
? ? ? ? ?
? ? ? ? ?
? ? ? ? ?
? ? ? ? ?
? ? ? ? ?

3.4. Musi być rozegrany przynajmniej 1 punkt

Jeśli któryś z tenisistów skreczuje lub przegra walkowerem po rozpoczęciu spotkania, zakład na zwycięzcę meczu u tych bukmacherów są rozliczone na korzyść awansującego zawodnika.

Bukmacherzy, u których zakłady są ważne po rozegraniu pierwszej piłki
? ? ? ? ?
? ? ? ? ?
? ? ? ? ?

4. Przykład

Roger Federer – Alexandr Dolgopolov 6-4 5-2 krecz Dolgopolova (Basel, 1.11.2010)

Bukmacherzy z Regulaminem “pierwsza piłka”, “pierwszy set” rozliczyli zakłady na korzyść Federera (zakłady na Dolgopolova rozliczone jako przegrane).

U bukmacherów z Regulaminem “dwa sety”, “cały mecz” mecz został rozliczony jako anulowany (nastąpił zwrot stawki).

Rozliczanie kreczy – pełna lista bukmacherów

Literatura

[1] Definicja walkowera

[2] Ilość kreczy i walkowerów w latach 2010-2013 (ang.)

[3] TennisInsight – lista kontuzji z tenisa ziemnego, uaktualniana raz na tydzień

Polecany bukmacher:

Fortuna Zakład bez Ryzyka do 600 zł Możesz zagrać Piękna Złota pani na żółtym tle wyciąga do ciebie dłoń z uśmiechem trzymając się pod bok

Czy ten artykuł był pomocny?

Przepraszamy.

Jak możemy poprawić artykuł?

Dziękujemy za przesłanie opinii.

Komentarze
Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
Najnowsze
Najstarsze Najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

MASZ WŁĄCZONY ADBLOCK :(

Wyłącz proszę AdBlock
dla SureBety.pl
i odśwież stronę.
AdBlock blokuje nie tylko reklamy,
ale także LINKI,
co utrudni Ci nawigację.

Instrukcja jak wyłączyć blokadę reklam.

Nasz Model biznesowy pozwala Ci
korzystać z SureBety.pl za DARMO.
Ale bez reklam
będziemy musieli wprowadzić opłaty od Czytelników.
Nie chcemy tego robić.
Rejestrując się z naszych linków
pomagasz w rozwoju SureBety.pl.
Nie tracisz,
a my możemy zyskać.

Zobacz instrukcję
DZIĘKUJĘ!
Krzysztof ;)

SureBety.pl ciasteczkują: polityka prywatności.