6 popularnych kryptowalut innych niż Bitcoin 

Jeśli chodzi o kryptowaluty, to pierwszą rzeczą, która przychodzi na myśl, jest bitcoin. Ale oprócz bitcoinów istnieją tysiące innych cyfrowych pieniędzy. Jak działają? W 2022 roku, według CoinMarketCap, w dzisiejszym świecie kryptowalut istnieje ponad 1100 rodzajów cyfrowych pieniędzy. A całkowita kapitalizacja tego rynku wynosi ponad 800 miliardów dolarów i rośnie.

Trzy fizyczne monety na czarnym tle imitujące litecoin bitcoin oraz ethereum

Trzy najbardziej popularne kryptowaluty w zakładach bukmacherskich: litecoin (tanie transakcje), bitcoin (pierwsza kryptowaluta), ethereum (szerokie zastosowanie np. do smart kontraktów)

Źródło: Image by WorldSpectrum from Pixabay

Altcoins — alternatywa dla bitcoinów

Większość altcoinów (alternatywnych walut cyfrowych) to tylko odmiany bitcoina. Wielu twórców nowych kryptowalut po prostu bierze istniejący kod bitcoina i ulepszają go według własnego uznania, nadając nowej kryptowalucie unikalne cechy i charakter. Przykładem takiego rozgałęzienia kryptowaluty jest litecoin, którego kod został wzięty z bitcoina, ale jego transakcje miały być szybsze . Ten proces nazywa się „hard fork”. Hard fork występuje, gdy użytkownicy waluty nie mogą dojść do porozumienia w sprawie działania pieniądza cyfrowego.

Na przykład stało się to z Bitcoinem w sierpniu. Cechą charakterystyczną Bitcoina jest szybkość i niski koszt transakcji. Kryptowaluta stała się jednak tak popularna, że ​​system nie radzi sobie już z natłokiem pracy. W rezultacie użytkownicy Bitcoina mogą czekać kilka godzin, a nawet dni na przeprowadzenie operacji.

Użytkownicy Bitcoina zdecydowali, że nadszedł czas na ulepszenie systemu, aby można było z niego korzystać przy wielu okazjach w życiu, np. do rozrywki na stronach kasyn online. Wprowadzenie planu nie było łatwe, bo kryptowaluta nie ma jednego właściciela. Zazwyczaj konieczne jest, aby 99% użytkowników zgodziło się z nowymi zasadami i zaczęło ich przestrzegać. I choć zapadła decyzja o zmianie systemu bitcoin, użytkownicy nie mogli dojść do wspólnego planu działania. W rezultacie Bitcoin podzielił się na Bitcoin i Bitcoin Cash, a na rynku pojawiła się jeszcze jedna kryptowaluta.

Oprócz Bitcoin Cash istnieje 5 bardziej popularnych rodzajów pieniądza cyfrowego, które są alternatywą dla Bitcoina.

Ethereum (Ethereum, ether) — waluta „inteligentnych kontraktów”

Ethereum pojawiło się w 2015 roku. Waluta pojawiła się w 2015 roku dzięki środkom zebranym przez Witalija Buterina, poprzez crowdfunding – dobrowolną darowiznę pieniędzy przez Internet. Nawiasem mówiąc, darowizny były zbierane w bitcoinach.

Nie wiadomo, dlaczego twórca “Etera” – kanadyjski programista rosyjskiego pochodzenia Buterin nazwał kryptowalutę Ethereum. Być może ze względu na to, że w przeciwieństwie do tego samego bitcoina ilość eteru jest nieograniczona (ang. eternity = wieczność). A może ze względu na to, że ether jest pierwszą kryptowalutą, w której wykorzystywana jest technologia „inteligentnych kontraktów”, co oznacza, że ​​może „przybrać formę” dowolnego obiektu?

Inteligentne kontrakty mogą mieć zastosowanie w zakładach bukmacherskich. Jak działają?

Na przykład założyłeś się ze znajomym, że Polska wygra nadchodzący mecz piłki nożnej między Polska a Niemcami. Twój przyjaciel całym sercem wspiera drużynę Niemiec. Określasz warunki swojego zakładu. „Inteligentna umowa” usuwa kwotę zakładu z kont obu graczy i utrzymuje ją do momentu spełnienia warunków umowy – do momentu wygrania jednej z drużyn. Takie podejście ogranicza ingerencję człowieka i sprawia, że ​​maszyna odpowiada za realizację zakładu.

„Inteligentne kontrakty” mogą w przyszłości znaleźć zastosowanie także w księgowości, logistyce, prawach własności czy orzecznictwie.

Ethereum działa w podobny sposób jak bitcoin, ponieważ bazowy kod “eterowy” jest zapożyczony. Są też górnicy (kopacze kryptowalut – przyp. red.) którzy “obliczają” kryptowalutę i blockchainy przechowujące informacje o transakcjach. Podobnie jak system Bitcoin, łańcuchy bloków Ethereum są przechowywane na komputerze każdego użytkownika. W związku z tym nie da się fałszować rekordów – wtedy konieczne byłoby fałszowanie rekordów na wszystkich komputerach.

Ripple (XRP) – najszybsza kryptowaluta

Większość nowych kryptowalut pojawia się z powodu niewielkich zmian w kodzie bitcoin. Ale w przypadku Ripple kod został napisany od podstaw, na zlecenie funduszy venture (funduszu inwestycyjnego nastawionego na pracę z innowacyjnymi przedsiębiorstwami, projektami, inwestowaniem w papiery wartościowe oraz akcje przedsiębiorstw o ​​wysokim stopniu ryzyka w oczekiwaniu na bardzo wysokie zyski).

Technologia Ripple jest już wykorzystywana przez Bank of America czy HSBC. W przeciwieństwie do bitcoina i etheru, Ripple nie może być “wydobyty”. Jest to scentralizowany system, w którym wszystkie cyfrowe pieniądze już istnieją i należą do jednej firmy – Ripple Lab. W 2020 roku istnieje ponad 38 miliardów monety Ripple (ticker XPR).

Na portfelu Exodus potrzebne jest min. 10 XRP (niska kwota), aby móc zrobić wypłatę (spadek salda konta poniżej tej kwoty spowoduje, że wypłata nie będzie możliwa).

Oznacza to, że jeśli saldo Twojego konta na Exodus spada, to warto rozważyć wypłatę całości, zanim spadnie poniżej 10 XRP.
Uwolnienie zablokowanych środków możesz zostawić na potem albo możesz skorzystać z pomocy zaufanej osoby trzeciej, która prześle Ci środki tak, by wypłata całości była możliwa.

Litecoin (LTC) — cyfrowe pieniądze do szybkich transakcji

Litecoin (LTC) jest drugą najstarszą kryptowalutą po Bitcoinie! Ta kryptowaluta pojawiła się w 2011 roku, dzięki byłemu inżynierowi Google — Charlesowi Lee. Litecoin, podobnie jak Ethereum, to hard fork (twardy podział) od Bitcoina. 

Jedną z niewielu różnic między Litecoinem jest szybkość przetwarzania transakcji — Litecoin jest 4x szybszy niż Bitcoin. W Bitcoin bloki są tworzone co 10 minut, a w Litecoinie co 2,5 minuty. Za to maksymalna liczba monet Litecoina jest ok. 4x większa niż dla Bitcoina (84 mln vs 21 mln).

Podstawową zaletą Litecoina są jedne z najniższych kosztów transferu środków. Stąd w nazwie “lite” (lekki).

W 2022 roku Litecoin stanowił 2% całkowitej wartości rynku kryptowalut, czyli 2,7 mld USD. 

Solana

Solana to platforma blockchain, która umożliwia handel, tworzenie i uruchamianie zdecentralizowanych aplikacji (DApp), aby zapewnić rozwiązania w zakresie zdecentralizowanych finansów (DeFi). Pomysł i wstępne prace zaczęły się w Szwajcarii (Genewa) w 2017 roku, ale projekt został uruchomiony dopiero w marcu 2020. Mimo tego szybko zyskał na popularności i już w 2023 roku znalazł się w TOP 10 najpopularniejszych kryptowalut na świecie.

Solana wykorzystuje inny model konsensusu niż inne kryptowaluty: jest oparta na dowodzie historii (proof-of-history) w połączeniu z podstawowym konsensusem dowodu stawki (proof-of-stake).

  1. Solana jest znana z wysokiej skalowalności i wydajności. Może obsłużyć do 50 000 transakcji na sekundę, co jest znacznie więcej niż inne popularne kryptowaluty, takie jak Bitcoin czy Ethereum.
  2. Solana jest również bardzo energooszczędna. Zużywa znacznie mniej energii niż inne platformy blockchain, co jest ważne dla osób dbających o środowisko.
  3. Solana jest otwarto-źródłowa, co oznacza, że każdy może ją przeglądać i modyfikować. Jest to ważne dla osób, które chcą mieć pewność, że platforma jest bezpieczna i transparentna.

Dzięki temu ma potencjał, aby stać się jedną z wiodących platform blockchain w przyszłości. Ma ograniczoną podaż 489 milionów tokenów SOL. Solana jest popularną kryptowalutą wśród drobnych inwestorów i programistów, ale także wśród instytucji.

Solana jest w TOP5 najbardziej drożejących kryptowalut w 2023 roku.

DASH — anonimowa kryptowaluta

Dash zajmuje 6. miejsce na liście kryptowalut. W sumie jest ponad 7,5 miliona “kresek” (ang. dash = kreska). To kolejna kryptowaluta, która pojawiła się w 2014 roku w wyniku zmiany kodu bitcoin. Główną różnicą w stosunku do Bitcoina jest całkowita anonimowość.

Bitcoin jest anonimowy do czasu znalezienia właściciela portfela. Oznacza to, że wszystkie transakcje Bitcoin są już widoczne, ale jaki jest w nich sens, jeśli nadawca i odbiorca są nieznani? Jeśli w jakiś sposób właściciel portfela bitcoin zostanie poznany, będzie można prześledzić wszystkie ruchy jego środków na koncie bitcoin, nawet jeśli kupił filiżankę kawy 5 lat temu.

Moneta DASH czy Monero mają rozwiązywać ten problem.

Symbol jastrzębia brązowo czarnego

Raptoreum logo

Raptoreum (RTM) — czarny koń?

Raptoreum (moneta RTM) to kryptowaluta (fork Ravencoin‘a) z blockchainem, która będzie obsługiwać inteligentne kontrakty i tworzyć DAPP (tokeny) w różnych językach programowania (w przyszłości bez ich znajomości). Monet, które to oferują jest jednak więcej, więc dlaczego Raptoreum miałby być wyjątkowy? Zadecyduje zdobycie rynku w tym zakresie, a zwycięzca zabierze pewnie prawie wszystko.

Od początku debiutu w listopadzie 2021 wartość Raptoreum spada (okres bessy na rynku kryptowalut). Osoby, które poznają fundamenty projektu mogą liczyć na ogromny potencjał wzrostu (choć potencjał straty jest również duży – większość kryptowalut zniknie kiedyś z rynku).

Trzeba jednak nauczyć się oddzielać ziarna od plew… Czy Raptoreum ma wartość fundamentalną?

Raptoreum wykres

Wykres ceny Raptoreum od listopada 2021 do 16 czerwca 2023
Źródło: https://pl.tradingview.com/chart/TEl2wEjr/?symbol=COINEX%3ARTMUSDT

Nem — waluta nagradzająca lojalność

Wiele kryptowalut, takich jak Litecoin czy Dash, działa przy użyciu algorytmu wykopywania Proof-of-Work (ang. dowód pracy). To tak, jakbyś dostał pracę jako artysta, a płacono ci wyłącznie za namalowane obrazy. System kryptowalut nagradza swoich użytkowników za prawidłowe obliczenia. Jednak ten algorytm ma swoje wady – w miarę jak zadania stają się bardziej złożone, moc obliczeniowa też musi wzrosnąć. W rezultacie marnuje się wiele zasobów na znalezienie odpowiedzi na zadanie systemowe, które nie przynosi żadnych korzyści społeczeństwu.

Algorytm POI zastosowany w Nem łączy koncepcje tych dwóch algorytmów. POI nie tylko nagradza osoby z wyższym saldem konta, ale także bierze pod uwagę częstotliwość dokonywania transakcji z innymi użytkownikami. Każdy użytkownik otrzymuje ocenę zaufania. Im jest wyższy, tym większe prawdopodobieństwo otrzymania nagrody.

Podsumowanie

Kryptowalut jest na rynku tysiące. Trudne je wszystkie omówić w jednym artykule, ale mamy nadzieję, że ten artykuł będzie dobrą inspiracją do zagłębienia się w świat kryptowalut.

Pomostem między kryptowalutami a walutami FIAT jest natomiast USDT, którego warto znać:

Tether czyli USDT

 

Kontrakty na kryptowaluty mogą uzależniać i NIE gwarantują wygranej.
Treść artykułu powstała w ramach współpracy partnerskiej i służy wyłącznie celom informacyjnym.

Czy ten artykuł był pomocny?

Przepraszamy.

Jak możemy poprawić artykuł?

Dziękujemy za przesłanie opinii.

Komentarze
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

MASZ WŁĄCZONY ADBLOCK :(

Wyłącz proszę AdBlock
dla SureBety.pl
i odśwież stronę.
AdBlock blokuje nie tylko reklamy,
ale także LINKI,
co utrudni Ci nawigację.

Instrukcja jak wyłączyć blokadę reklam.

Nasz Model biznesowy pozwala Ci
korzystać z SureBety.pl za DARMO.
Ale bez reklam
będziemy musieli wprowadzić opłaty od Czytelników.
Nie chcemy tego robić.
Rejestrując się z naszych linków
pomagasz w rozwoju SureBety.pl.
Nie tracisz,
a my możemy zyskać.

Zobacz instrukcję
DZIĘKUJĘ!
Krzysztof ;)

SureBety.pl ciasteczkują: polityka prywatności.