Jeśli chodzi o kryptowaluty, to pierwszą rzeczą, która przychodzi na myśl, jest bitcoin. Ale oprócz bitcoinów istnieją tysiące innych cyfrowych pieniędzy. Jak działają i ile kosztują? Według CoinMarketCap – Forbes, w dzisiejszym świecie kryptowalut istnieje ponad 1100 rodzajów cyfrowych pieniędzy. A całkowita kapitalizacja tego rynku wynosi 133 miliardy dolarów.

Symbol jastrzębia brązowo czarnego z czarnym podpisem Raptoreum

Raptoreum logo

Altcoins – alternatywa dla bitcoinów

Większość altcoinów (alternatywnych walut cyfrowych) to tylko odmiany bitcoina. Wielu twórców nowych kryptowalut po prostu bierze istniejący kod bitcoina i ulepszają go według własnego uznania, nadając nowej kryptowalucie unikalne cechy i charakter. Przykładem takiego rozgałęzienia kryptowaluty jest litecoin, którego kod został wzięty z bitcoina, ale jego transakcje miały być szybsze . Ten proces nazywa się „hard fork”. Hard fork występuje, gdy użytkownicy waluty nie mogą dojść do porozumienia w sprawie działania pieniądza cyfrowego.

Na przykład stało się to z Bitcoinem w sierpniu. Cechą charakterystyczną Bitcoina jest szybkość i niski koszt transakcji. Kryptowaluta stała się jednak tak popularna, że ​​system nie radzi sobie już z natłokiem pracy. W rezultacie użytkownicy Bitcoina mogą czekać kilka godzin, a nawet dni na przeprowadzenie operacji.

Użytkownicy Bitcoina zdecydowali, że nadszedł czas na ulepszenie systemu, aby można było z niego korzystać przy wielu okazjach w życiu, np. do rozrywki na stronach kasyn online, takich jak 20bet. Wprowadzenie planu nie było łatwe, bo kryptowaluta nie ma jednego właściciela. Zazwyczaj konieczne jest, aby 99% użytkowników zgodziło się z nowymi zasadami i zaczęło ich przestrzegać. I choć zapadła decyzja o zmianie systemu bitcoin, użytkownicy nie mogli dojść do wspólnego planu działania. W rezultacie Bitcoin podzielił się na Bitcoin i Bitcoin Cash, a na rynku pojawiła się jeszcze jedna kryptowaluta.

Oprócz Bitcoin Cash istnieje 5 bardziej popularnych rodzajów pieniądza cyfrowego, które są alternatywą dla Bitcoina.

Ethereum (Ethereum, ether) – waluta „inteligentnych kontraktów”

Ethereum pojawiło się w 2015 roku. Waluta pojawiła się w 2015 roku dzięki środkom zebranym przez Witalija Buterina, poprzez crowdfunding – dobrowolną darowiznę pieniędzy przez Internet. Nawiasem mówiąc, darowizny były zbierane w bitcoinach.

Nie wiadomo, dlaczego twórca “Etera” – kanadyjski programista rosyjskiego pochodzenia Buterin nazwał kryptowalutę Ethereum. Być może ze względu na to, że w przeciwieństwie do tego samego bitcoina ilość eteru jest nieograniczona (ang. eternity = wieczność). A może ze względu na to, że ether jest pierwszą kryptowalutą, w której wykorzystywana jest technologia „inteligentnych kontraktów”, co oznacza, że ​​może „przybrać formę” dowolnego obiektu?

Inteligentne kontrakty mogą mieć zastosowanie w zakładach bukmacherskich. Jak działają?

Na przykład założyłeś się ze znajomym, że Polska wygra nadchodzący mecz piłki nożnej między Polska a Niemcami. Twój przyjaciel całym sercem wspiera drużynę Niemiec. Określasz warunki swojego zakładu. „Inteligentna umowa” usuwa kwotę zakładu z kont obu graczy i utrzymuje ją do momentu spełnienia warunków umowy – do momentu wygrania jednej z drużyn. Takie podejście ogranicza ingerencję człowieka i sprawia, że ​​maszyna odpowiada za realizację zakładu.

„Inteligentne kontrakty” mogą w przyszłości znaleźć zastosowanie także w księgowości, logistyce, prawach własności czy orzecznictwie.

Ethereum działa w podobny sposób jak bitcoin, ponieważ bazowy kod “eterowy” jest zapożyczony. Są też górnicy (kopacze kryptowalut – przyp. red.) którzy “obliczają” kryptowalutę i blockchainy przechowujące informacje o transakcjach. Podobnie jak system Bitcoin, łańcuchy bloków Ethereum są przechowywane na komputerze każdego użytkownika. W związku z tym nie da się fałszować rekordów – wtedy konieczne byłoby fałszowanie rekordów na wszystkich komputerach.

Ripple (XRP) – najszybsza kryptowaluta

Większość nowych kryptowalut pojawia się z powodu niewielkich zmian w kodzie bitcoin. Ale w przypadku Ripple kod został napisany od podstaw, na zlecenie funduszy venture (funduszu inwestycyjnego nastawionego na pracę z innowacyjnymi przedsiębiorstwami, projektami, inwestowaniem w papiery wartościowe oraz akcje przedsiębiorstw o ​​wysokim stopniu ryzyka w oczekiwaniu na bardzo wysokie zyski).

Technologia Ripple jest już wykorzystywana przez Bank of America czy HSBC. W przeciwieństwie do bitcoina i etheru, Ripple nie może być “wydobyty”. Jest to scentralizowany system, w którym wszystkie cyfrowe pieniądze już istnieją i należą do jednej firmy – Ripple Lab. W 2020 roku istnieje ponad 38 miliardów monety Ripple (ticker XPR).

 

Na portfelu Exodus potrzebne jest min. 10 XRP (niska kwota), aby móc zrobić wypłatę (spadek salda konta poniżej tej kwoty spowoduje, że wypłata nie będzie możliwa).

Oznacza to, że jeśli saldo Twojego konta na Exodus spada, to warto rozważyć wypłatę całości, zanim spadnie poniżej 10 XRP.
Uwolnienie zablokowanych środków możesz zostawić na potem albo możesz skorzystać z pomocy zaufanej osoby trzeciej, która prześle Ci środki tak, by wypłata całości była możliwa.

Litecoin (LTC) – cyfrowe pieniądze do szybkich transakcji

Litecoin stanowi 2% całkowitej wartości rynku kryptowalut, czyli 2,7 mld USD. Ta kryptowaluta pojawiła się w 2011 roku, dzięki byłemu inżynierowi Google — Charlesowi Lee. Litecoin, podobnie jak Ethereum, to hard fork (twardy podział) od Bitcoina.

Jedną z niewielu różnic między Litecoinem jest szybkość przetwarzania transakcji — jest szybszy niż Bitcoin. W Bitcoin bloki są tworzone co 10 minut. W Litecoinie dzieje się to szybciej – co 2,5 minuty. Dlatego Litecoin może przetwarzać więcej transakcji niż w systemie Bitcoin. Liczba kryptowalut jest ograniczona i nie może przekroczyć 84 milionów jednostek.

W tej chwili możesz kupić jeden Litecoin za 51 USD.

Dash — anonimowa kryptowaluta

Dash zajmuje 6. miejsce na liście kryptowalut. W sumie jest ponad 7,5 miliona “kresek” (ang. dash = kreska). To kolejna kryptowaluta, która pojawiła się w 2014 roku w wyniku zmiany kodu bitcoin. Główną różnicą w stosunku do Bitcoina jest całkowita anonimowość.

Bitcoin jest anonimowy do czasu znalezienia właściciela portfela. Oznacza to, że wszystkie transakcje Bitcoin są już widoczne, ale jaki jest w nich sens, jeśli nadawca i odbiorca są nieznani? Jeśli w jakiś sposób właściciel portfela bitcoin zostanie poznany, będzie można prześledzić wszystkie ruchy jego środków na koncie bitcoin, nawet jeśli kupił filiżankę kawy 5 lat temu.

Symbol jastrzębia brązowo czarnego

Raptoreum logo

Raptoreum (RTM) – ostatnio bardzo znane

Raptoreum (moneta RTM) to kryptowaluta (fork Ravencoina) z blockchainem, która będzie obsługiwać inteligentne kontrakty i tworzyć DAPP (tokeny) w różnych językach programowania (w przyszłości bez ich znajomości). Jej popularność wystrzeliła w listopadzie 2021.

Nem – waluta nagradzająca lojalność

Wiele kryptowalut, takich jak Litecoin czy Dash, działa przy użyciu algorytmu wykopywania Proof-of-Work (ang. dowód pracy). To tak, jakbyś dostał pracę jako artysta, a płacono ci wyłącznie za namalowane obrazy. System kryptowalut nagradza swoich użytkowników za prawidłowe obliczenia. Jednak ten algorytm ma swoje wady – w miarę jak zadania stają się bardziej złożone, moc obliczeniowa też musi wzrosnąć. W rezultacie marnuje się wiele zasobów na znalezienie odpowiedzi na zadanie systemowe, które nie przynosi żadnych korzyści społeczeństwu.

Algorytm POI zastosowany w Nem łączy koncepcje tych dwóch algorytmów. POI nie tylko nagradza osoby z wyższym saldem konta, ale także bierze pod uwagę częstotliwość dokonywania transakcji z innymi użytkownikami. Każdy użytkownik otrzymuje ocenę zaufania. Im jest wyższy, tym większe prawdopodobieństwo otrzymania nagrody.

Podsumowanie

Kryptowalut jest na rynku tysiące. Trudne je wszystkie omówić w jednym artykule, ale mamy nadzieję, że ten artykuł będzie dobrą inspiracją do zagłębienia się w świat kryptowalut.

Czy ten artykuł był pomocny?

Przepraszamy.

Jak możemy poprawić artykuł?

Dziękujemy za przesłanie opinii.