Popularne alternatywy dla Bitcoina

Bitcoin jest najstarszą i najbardziej znaną kryptowalutą. Ma on jednak sporo wad i nie daje się zastosować np. do tanich transakcji dla małych kwot. Przyjrzyjmy się jakie są alternatywy w zakresie taniego przesyłu płatności.

Trzy fizyczne monety na czarnym tle imitujące litecoin bitcoin oraz ethereum

Trzy najbardziej popularne kryptowaluty w zakładach bukmacherskich: litecoin (tanie transakcje), bitcoin (pierwsza kryptowaluta), ethereum (szerokie zastosowanie np. do smart kontraktów)
Źródło: Image by WorldSpectrum from Pixabay

Altcoins — alternatywa dla bitcoinów

Większość altcoinów (alternatywnych walut cyfrowych) to tylko odmiany bitcoina. Wielu twórców nowych kryptowalut po prostu bierze istniejący kod bitcoina i ulepsza go według własnego uznania, nadając nowej kryptowalucie unikalne cechy i charakter. Przykładem takiego rozgałęzienia kryptowaluty jest litecoin, którego kod został wzięty z bitcoina, ale jego transakcje miały być szybsze. Proces twardego rozłamu nazywa się „hard fork”. Hard fork występuje, gdy użytkownicy waluty nie mogą dojść do porozumienia w sprawie działania pieniądza cyfrowego i następuje rozdzielenie kodu na dwie odrębne monety.

Cechą charakterystyczną Bitcoina jest szybkość. Niski koszt transakcji odszedł w zapomnienie wraz ze wzrostem wartości kryptowaluty. Bitcoin stał się tak popularny, że ​​system nie radzi sobie już z natłokiem pracy. W rezultacie użytkownicy Bitcoina mogli czekać kilka godzin, a nawet dni na przeprowadzenie operacji.

Użytkownicy Bitcoina zdecydowali, że nadszedł czas na ulepszenie systemu, aby można było z niego korzystać przy wielu okazjach w życiu, np. do zakładów bukmacherskich.

Wprowadzenie planu nie było łatwe, bo kryptowaluta nie ma jednego właściciela. Zazwyczaj konieczne jest, aby 99% użytkowników zgodziło się z nowymi zasadami i zaczęło ich przestrzegać. I choć zapadła decyzja o zmianie systemu bitcoina, to użytkownicy nie mogli dojść do wspólnego planu działania. W rezultacie Bitcoin podzielił się na Bitcoin i Bitcoin Cash, a na rynku pojawiła się jeszcze jedna kryptowaluta.

Oprócz Bitcoin Cash istnieje 5 bardziej popularnych rodzajów pieniądza cyfrowego, które są alternatywą dla Bitcoina.

Ethereum (Ethereum, ether) — waluta „inteligentnych kontraktów”

Ethereum pojawiło się w 2015 roku. Waluta pojawiła się w 2015 roku dzięki środkom zebranym przez Witalija Buterina, poprzez crowdfunding – dobrowolną darowiznę pieniędzy przez Internet. Nawiasem mówiąc, darowizny były zbierane w bitcoinach.

Nie wiadomo, dlaczego twórca “Etera” – kanadyjski programista rosyjskiego pochodzenia – Buterin nazwał kryptowalutę Ethereum. Być może ze względu na to, że w przeciwieństwie do tego samego bitcoina ilość eteru jest nieograniczona (ang. eternity = wieczność). A może ze względu na to, że ether jest pierwszą kryptowalutą, w której wykorzystywana jest technologia „inteligentnych kontraktów”, co oznacza, że ​​może „przybrać formę” dowolnego obiektu?

Inteligentne kontrakty mogą mieć zastosowanie do umów cywilno-prawnych (np. kupujesz mieszkanie w momencie uregulowania płatności w kryptowalucie, a Ethereum realizuje zmianę właściciela). Zastosowań jest dużo więcej. Jak działają?

Na przykład w zakładach bukmacherskich założyłeś się ze znajomym, że Polska wygra nadchodzący mecz piłki nożnej między Polską a Niemcami. Twój przyjaciel całym sercem wspiera drużynę Niemiec. Określasz warunki swojego zakładu. „Inteligentna umowa” usuwa kwotę zakładu z kont obu graczy i utrzymuje ją do momentu spełnienia warunków umowy – do momentu wygrania jednej z drużyn. Takie podejście ogranicza ingerencję człowieka i sprawia, że ​​maszyna odpowiada za realizację zakładu.

„Inteligentne kontrakty” mogą w przyszłości znaleźć zastosowanie także w księgowości, logistyce, prawach własności czy orzecznictwie.

Ripple (XRP) – najszybsza kryptowaluta

Większość nowych kryptowalut pojawia się z powodu niewielkich zmian w kodzie bitcoin. Ale w przypadku Ripple kod został napisany od podstaw, na zlecenie funduszy venture (funduszu inwestycyjnego nastawionego na pracę z innowacyjnymi przedsiębiorstwami, projektami, inwestowaniem w papiery wartościowe oraz akcje przedsiębiorstw o ​​wysokim stopniu ryzyka w oczekiwaniu na bardzo wysokie zyski).

Technologia Ripple jest już wykorzystywana przez Bank of America czy HSBC. W przeciwieństwie do bitcoina i etheru, Ripple nie może być “wydobyty”. Jest to scentralizowany system, w którym wszystkie cyfrowe pieniądze już istnieją i należą do jednej firmy — Ripple Lab. W 2020 roku istnieje ponad 38 miliardów monety Ripple (ticker XPR).

Na portfelu Exodus potrzebne jest min. 10 XRP (niska kwota), aby móc zrobić wypłatę (spadek salda konta poniżej tej kwoty spowoduje, że wypłata nie będzie możliwa).

Oznacza to, że jeśli saldo Twojego konta na Exodus spada, to warto rozważyć wypłatę całości, zanim spadnie poniżej 10 XRP.
Uwolnienie zablokowanych środków możesz zostawić na potem albo możesz skorzystać z pomocy zaufanej osoby trzeciej, która prześle Ci środki tak, by wypłata całości była możliwa.

Litecoin (LTC) — cyfrowe pieniądze do szybkich transakcji

Litecoin (LTC) jest drugą najstarszą kryptowalutą po Bitcoinie! Ta kryptowaluta pojawiła się w 2011 roku, dzięki byłemu inżynierowi Google — Charlesowi Lee.
Litecoin, podobnie jak Ethereum, to hard fork (twardy podział) od Bitcoina. 

Jedną z niewielu różnic między Litecoinem jest szybkość przetwarzania transakcji — Litecoin jest 4x szybszy niż Bitcoin (dane z 2022 roku). W Bitcoin bloki są tworzone co 10 minut, a w Litecoinie co 2,5 minuty. Za to maksymalna liczba monet Litecoina jest ok. 4x większa niż dla Bitcoina (84 mln vs 21 mln).

Podstawową zaletą Litecoina są jedne z najniższych kosztów transferu środków. Stąd w nazwie “lite” (lekki).

W 2022 roku Litecoin stanowił 2% całkowitej wartości rynku kryptowalut, czyli 2,7 mld USD. 

Zobacz zestawienie XRP vs LTC:

Cecha Ripple (XRP) Litecoin (LTC)
Cel Szybkie i tanie transakcje transgraniczne, szczególnie dla instytucji finansowych Szybkie transakcje i niskie opłaty dla użytkowników indywidualnych
Technologia Scentralizowany blockchain Ripple Zmodyfikowany algorytm wydobywczy Scrypt
Adopcja Szerokie zastosowanie wśród instytucji finansowych Popularny wśród użytkowników indywidualnych
Cena i kapitalizacja rynkowa Ogólnie wyższa cena i kapitalizacja rynkowa Niższa cena i mniejsza kapitalizacja rynkowa, ale bardziej zmienna
Inflacja Stała inflacja 0,5% Ograniczona podaż 84 milionów monet LTC
Wydobywanie Brak wydobywania w tradycyjnym tego słowa znaczeniu Możliwe wydobywanie za pomocą ASIC i GPU

Solana

Solana to platforma blockchain, która umożliwia handel, tworzenie i uruchamianie zdecentralizowanych aplikacji (DApp), aby zapewnić rozwiązania w zakresie zdecentralizowanych finansów (DeFi). Pomysł i wstępne prace zaczęły się w Szwajcarii (Genewa) w 2017 roku, ale projekt został uruchomiony dopiero w marcu 2020. Mimo tego szybko zyskał na popularności i już w 2023 roku znalazł się w TOP 10 najpopularniejszych kryptowalut na świecie.

Solana wykorzystuje inny model konsensusu niż inne kryptowaluty: jest oparta na dowodzie historii (proof-of-history) w połączeniu z podstawowym konsensusem dowodu stawki (proof-of-stake).

  1. Solana jest znana z wysokiej skalowalności i wydajności. Może obsłużyć do 50.000 transakcji na sekundę, co jest znacznie więcej niż inne popularne kryptowaluty, takie jak Bitcoin czy Ethereum.
  2. Solana jest również bardzo energooszczędna. Zużywa znacznie mniej energii niż inne platformy blockchain, co jest ważne dla osób dbających o środowisko.
  3. Solana jest otwarto-źródłowa, co oznacza, że każdy może ją przeglądać i modyfikować. Jest to ważne dla osób, które chcą mieć pewność, że platforma jest bezpieczna i transparentna.

Dzięki temu ma potencjał, aby stać się jedną z wiodących platform blockchain w przyszłości. Ma ograniczoną podaż 489 milionów tokenów SOL. Solana jest popularną kryptowalutą wśród drobnych inwestorów i programistów, ale także wśród instytucji.

Solana jest w TOP5 najbardziej drożejących kryptowalut w 2023 roku.

DASH — anonimowa kryptowaluta

Dash zajmuje 6. miejsce na liście kryptowalut. W sumie jest ponad 7,5 miliona “kresek” (ang. dash = kreska). To kolejna kryptowaluta, która pojawiła się w 2014 roku w wyniku zmiany kodu bitcoin. Główną różnicą w stosunku do Bitcoina jest całkowita anonimowość.

Bitcoin jest anonimowy do czasu znalezienia właściciela portfela. Oznacza to, że wszystkie transakcje Bitcoin są już widoczne, ale jaki jest w nich sens, jeśli nadawca i odbiorca są nieznani? Jeśli w jakiś sposób właściciel portfela bitcoin zostanie poznany, będzie można prześledzić wszystkie ruchy jego środków na koncie bitcoin, nawet jeśli kupił filiżankę kawy 5 lat temu.

Moneta DASH czy Monero mają rozwiązywać ten problem.

Podsumowanie

Kryptowalut jest na rynku tysiące. Trudne je wszystkie omówić w jednym artykule, ale mamy nadzieję, że ten artykuł będzie dobrą inspiracją do zagłębienia się w świat kryptowalut.

Pomostem między kryptowalutami a walutami FIAT jest natomiast USDT, którego warto znać:

Tether czyli USDT

 

Kontrakty na kryptowaluty mogą uzależniać i NIE gwarantują wygranej.
Treść artykułu powstała w ramach współpracy partnerskiej i służy wyłącznie celom informacyjnym.

Czy ten artykuł był pomocny?

Przepraszamy.

Jak możemy poprawić artykuł?

Dziękujemy za przesłanie opinii.

Komentarze
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Opinie w linii
Zobacz wszystkie komentarze

SureBety.pl ciasteczkują: polityka prywatności.