SureBety – wszystko o zakładach bukmacherskich

  ARTYKUŁ

  Zarządzanie czasem

  ocena SureBety.pl
  Ty też oceń artykuł
  Ocena: 5/5
  Głosów: 4
  Aby ocenić artykuł, musisz się zalogować.

  Czas płynie, a ty nie robisz postępów? Ustal priorytety, ułóż plan, działaj póki nie skończysz i odpoczywaj - tak w skrócie brzmi złota zasada zarządzania czasem.

  Biznesman odwrócony plecami na tle tarczy zegara
  Zarządzanie czasem jest trudne, ShutterStock

  Dzień Jasia i Eugeniusza

  Przedstawiam Ci Jasia i Eugeniusza - 21-letnich studentów, którzy zakładami interesują się od 16. roku życia. Wyrobili sobie inne nawyki, co rzutuje na ich szanse osiągnięcia sukcesu/szczęścia w życiu.

  Dzień Jasia

  Pobudka rano ok. 08:30, bo kolega z mieszkania wybiera się na uczelnię. Znaczy się można jeszcze pospać!

  Druga pobudka o 10:00. Słońce już tak razi po oczach, że dłużej się nie da wyleżeć w łóżku.

  - Pasowałoby sprawdzić pocztę - nasuwa się pierwsza myśl.

  Zaspany Jaś włącza odruchowo komputer i idzie do łazienki. Gdy wraca komputer już jest gotowy. Włącza pocztę i sprawdza nowe emaile. Sprawdza szczegółowo wszystkie wiadomości jak leci, przez co kolejne 2 godziny traci na portale społecznościowe, surfowanie po serwisach itp. Działa reaktywnie.

  O 11:30 przypomina sobie że ma iść na uczelnię. Szybko ubiera się, pochłania śniadanie (albo i nie) i wychodzi.

  Jaś wraca z uczelni o 17:00. Po powrocie zabiera się za analizowanie zakładów. W zależności od dnia wyskoczy wieczorem na piwo z kolegami, bo przecież może się rano wyspać ile chce.

  Dzień Eugeniusza

  Pobudka rano punkt 08:00. Eugeniusz ustawił łóżko koło okna, by poranne słońce go budziło. Wstaje tuż przed alarmem budzika dzięki regularności. Przeciąga się i idzie do łazienki.

  - Pasowałoby zrobić dziś coś pożytecznego - nasuwa się pierwsza myśl.

  Eugeniusz zerka na swoją listę zadań na dziś i idzie do kuchni zjeść śniadanie. Ubiera się i czyta inspirującą książkę. Punkt 09:00 włącza komputer i rozpoczyna zadania z listy, którą przygotował dzień wcześniej. Działa proaktywnie.

  Do 11:00 najważniejsze priorytety są zrobione, a odpowiedzi na najważniejsze emaile zrobione. Wychodzi na uczelnię.

  Eugeniusz wraca z uczelni o 17:00. Po powrocie odrabia prace domowe z uczelni, póki pamięta dobrze materiał. Ma czas wolny do 22:00. Do 23:00 stara się sprawdzić pocztę i zapisać w notesie listę 1-2 dużych zadań na dzień następny. O 23:00 kładzie się spać, chyba że wychodzi z przyjaciółmi. 2 dni w tygodniu stara się przeznaczyć dla przyjaciół i rodziny.

  Wyniki Jasia i Eugeniusza

  A jak wygląda Twój dzień pracy?

  Jak myślisz, który ze studentów lepiej radzi sobie w zakładach?
  A w innych dziedzinach?

  Co chcesz osiągnąć?

  Zakładam, że skoro tu jesteś, chcesz poświęcić swój czas na zakłady bukmacherskie.
  Skupmy się zatem nad efektywnym rozplanowaniem czasu na zakłady.

  Przede wszystkim NIE zapomnij o prawdziwym celu! Zakłady są tylko drogą do prawdziwego celu, a nie celem samym w sobie. Prawdopodobnie nie obstawiałbyś zakładów, gdyby nie dało się z nich wygrać pieniędzy :) Na co je wydasz? Co naprawdę motywuje Cię do gry?

  Nie żyjesz po to by pracować. Nie żyjesz po to by zarabiać pieniądze. Ciesz się obstawianiem zakładów jak podróżnik, który cieszy się podróżą. Radość z dotarcia do celu szybko minie. Nie wystarczy jedna duża nagroda na końcu. Musi być wiele małych nagród po drodze.

  Równowaga między zieloną a czerwoną kulką Porównanie plusów i minusów,
  ShutterStock

  Harmonogram graczy zakładów

  W życiu zawodowego gracza opisałem jak moim zdaniem wygląda przebieg kariery gracza zakładów bukmacherskich.
  Twoja sytuacja życiowa mocno determinuje ilość czasu jaki możesz poświęcić na zakłady.

  • Czy pracujesz na etacie?
  • Czy masz rodzinę na utrzymaniu?
  • Ile masz czasu wolnego?

  Od określenia priorytetów życiowych trzeba zacząć.

  Ustalając określony harmonogram dnia/tygodnia zgodnie z życiowymi priorytetami, Eugeniusz nie marnuje czasu na niskopriorytetowe zadania. W przypadku Jasia niektóre wysokopriorytetowe zadania nie zostały ukończone lub brakło na nie energii, bo zaczął od niskich priorytetów.

  Uwzględnij okresowość dyscyplin sportowych. Kiedy są najważniejsze ligi/turnieje? Nie będziesz zarabiał tyle samo w każdym miesiącu.

  Jeśli chcesz osiągnąć wolność finansową, konieczne jest wyrobienie sobie pozytywnych nawyków. Zwłaszcza tych dotyczących organizacji czasu. Zaczynając zawsze od najważniejszych rzeczy, każdy dzień przybliży Cię do ostatecznego celu, jaki sobie wyznaczyłeś.

  Swego czasu miałem dylemat co z pracą w niedzielę? Nic nie stoi na przeszkodzie byś wygospodarował w niedzielę godzinę czasu na mszę i obstawiał normalnie zakłady, a dzień wolny zrobił w poniedziałek, kiedy oferta zakładów jest zwykle najuboższa. Bo praca 7 dni w tygodniu nie wchodzi w grę!

  Porady dla graczy

  Stephen Covey, autor bestsellera "7 nawyków skutecznego działania"[3] proponuje 7 kroków do zmiany nawyków. Zmodyfikowałem je:

  1. Bądź proaktywny a nie reaktywny. Jesteś produktywny czy tylko zajęty? Eliminuj złodziei czasu i bądź asertywny.
  2. Zaczynaj z wizją końca. Wyznacz cele krótko- i długoterminowe, a potem je modyfikuj.
  3. Zaczynaj od priorytetów. Obowiązuje zasada Pareto 80/20. Masz ograniczony czas, a zawsze będzie coś do roboty. Skup się na zarobkach netto/godzinę.
  4. Myśl w kategoriach wygrana-wygrana. Możesz połączyć siły z innymi graczami. Możesz grać tak, że ty i bukmacher zarobicie.
  5. Staraj się najpierw zrozumieć, potem być zrozumiany. Kiedy mówisz, powtarzasz tylko to co już wiesz, ale jeśli słuchasz, możesz nauczyć się czegoś nowego. /Dalai Lama/
  6. Osiągaj synergię. Współpracując z innymi, możesz osiągnąć więcej niż działając osobno.
  7. Odpoczywaj. Nie możesz sobie pozwolić na spadek koncentracji i jakości pracy.
  8. Nie daj się okradać. Komórka (skype, poczta itp.) są dla ciebie, a nie ty dla komórki. Jeśli nie musisz, nie odbieraj.

  Podsumowanie

  Wiedza teoretyczna to jedno. A przezwyciężenie nawyków, które przez lata się utrwaliły, to drugie. Nie da się od razu zerwać liny. Trzeba przecinać włókno po włóknie konsekwencją poprzez zastępowanie starych nawyków nowymi. Gdy zobaczysz, że wracasz do niepożądanych zachowań, wróć do korzeni zmian.

  • Dlaczego to robisz?
  • Czy naprawdę chcesz tej zmiany czy tylko się oszukujesz?
  • Jeśli czegoś bardzo mocno pragniesz, to zawsze Ci się uda!

  Tylko ty możesz zarządzać lepiej swoim czasem. Zaczniesz już dziś, czy znów poczekasz? Od razu możesz wprowadzić 3 szybkie zmiany:

  1. Uprzątnij swoje miejsce pracy.
  2. Napisz w swoim miejscu pracy: jesteś produktywny czy tylko zajęty?
  3. Kup kalendarz, gdzie na 2 stronach widać cały tydzień i rozplanuj swój rok/miesiąc/tydzień/dzień.

  Ten artykuł jest tylko wprowadzeniem w temat zarządzania czasem.
  Jeśli chcesz go zgłębić, przeczytaj literaturę fachową.

  Literatura fachowa

  [1] 4-godzinny tydzień pracy (2011, twarda oprawa) - Timothy Ferriss, bestseller numer 1 "The Wall Street Journal", czyli nie bądź płatnym niewolnikiem od 9.00 do 17.00; dostępna także w wersji audiobook

  [2] Zarządzanie czasem (2012, miękka oprawka ze skrzydełkami) - Brian Tracy, jak w krótkim czasie osiągnąć więcej, lepiej zarabiać i bardziej cieszyć się życiem; dostępna także w wersji audiobook 2014

  [3] 7 nawyków skutecznego działania (2009, miękka oprawka) - Stephen Covey, inspirujące lekcje doskonalenia wewnętrznego i twórczych relacji z innymi; dostępna także w wersji audiobook 2012

  Zobacz też:
  Wyznaczanie celu
  Zarządzanie kapitałem
  Prawo Parkinsona

  Ostatnia aktualizacja: 5.09.2016

  Ty też oceń artykuł
  Ocena: 5/5
  Głosów: 4
  Aby ocenić artykuł, musisz się zalogować.


   


  Nie jesteś zalogowany.
  ...a zalogowani dostają więcej. Zaloguj się, jeśli chcesz skomentować ten artykuł.
  Komentarze (3)  • (50)
   21-12-2015 18:49 (pon)

   Witam,

      To chyba jeden z lepszych artykułów tutaj. Ogromnie cieszę się, że trafiłem na SureBety bo mam odczucie, że wreszcie mam motywację i wewnętrzne przekonanie że profesjonalizm popłaca ! Do tej pory miałem problem z konsekwencją i lubiłem wszystko zaczynac od nowa. Problem był na tyle duży, że swój potencjał wykorzystałem może zaledwie w kilku % ! Zastanawiałem się czemu tak mam ( czytałem książki o numerologii chińskiej, znaczeniu swojego imienia czy daty urodzenia itd ... Na z Rafałami tak już jest, że lubią marzyc i zaczynac wszystko od nowa :D Nie znaczy to jednak, że nie można tego zwalczyc ! Od dawna chciałem poukładac swoje życie ale wokół mnie brakowało ludzi, którzy też tak chcieli. Na tej stronie natomiast takich ludzi jest całe mnóstwo. Czytam wiele komentarzy i widac tu osoby, które osięgnęły już swój sukces poprzez wytrwałośc i profesjonalizm. Wiem, że mnie też na to stac. Na stronę trafiłem miesiąc temu ( przestudiowałem już prawie całą - został dział "typy" oraz "trading" który jednak z ciekawości mniej więcej ogarnąłem ). Zrobiłem test osobowości ,z którego wynika, że jestem INTJ. To nie to samo co ISTJ ale podstawy do optymizmu są ;) Zacząłem grac wartościowe zakłady, zacząłem też prowadzic wartościowe życie. Trochę jak w szwajcarskim zegarku. Układam plan na życie uwzględniając czas i widzę, że w najbliższym roku mogę zrobic węcej niż w ciągu ostatnich 5 lat :P Na wiosnę przestudiuję w końcu "oczyszczanie organizmu" do którego zabieram się od kilku lat :P Artykuł oceniam 5/5 nie względu na treśc ( dopiero literatura fachowa da odpowiednią wiedzę ) ale ze względu na wagę czynnika czasu w zakładach i całym naszym życiu. Pozdrawiam !

   118 74 Odpowiedz

   Odpowiedz na komentarz

   Nie jesteś zalogowany,
   ...a zalogowani dostają więcej. Zaloguj się, jeśli chcesz skomentować ten artykuł.
   Podaj powód zgłoszenia komentarza do usunięcia

   zamknij ×

  • (5)
   06-12-2015 18:00 (nd)

   Odrobina rozgarniętego zorganizowania + delikatna nutka pedantyzmu połączona ze szczyptą introwertyzmu wydaje się być w zakładach drogą do osiągnięcia sukcesu...tylko czy to jest dobra droga? Na pewno nie każdemu podążanie tą dróżką wyjdzie na dobre.

   92 86 Odpowiedz

   Odpowiedz na komentarz

   Nie jesteś zalogowany,
   ...a zalogowani dostają więcej. Zaloguj się, jeśli chcesz skomentować ten artykuł.
   Podaj powód zgłoszenia komentarza do usunięcia

   zamknij ×

  • (74)
   05-12-2015 22:24 (sob)

   Powiem tak... Super sprawa, jeżeli chcemy poprawić komfort naszego życia to po prostu musimy oto zadbać. Właśnie dzięki takim banałom jak planowanie dnia można osiągnąć wielki sukces.

   Tak naprawdę jutrszejszy dzień powinniśmy zaplanować już dzisiaj. Ja na początku tego roku kupiłem sobie terminarz i zaczęło się od zapisywania takich drobnostek jak wypicie zielonej herbaty, ale uwierzcie, że z czasem taki terminarz nabiera rozpędu.

   Najlepszą osobą odnośnie zarządzania czasem jest bez wątpienia Benjamin Franklin - wpiszcie sobie w Google 13 cnów tego wcześniej wspomianego Pana.

   Krzysiu widzę, że interesujesz się zapewne rozwojem osobistym bo to nie pierwszy Twój taki temat.

   101 77 Odpowiedz

   Odpowiedz na komentarz

   Nie jesteś zalogowany,
   ...a zalogowani dostają więcej. Zaloguj się, jeśli chcesz skomentować ten artykuł.
   Podaj powód zgłoszenia komentarza do usunięcia

   zamknij ×

  Logowanie

  W celu zalogowania się na swoje konto, wypełnij poniższy formularz. Jeżeli nie posiadasz jeszcze konta - zarejestruj się.  zamknij ×
  Popover Starter

  Jednorazowa oferta

  Jeżeli chcesz:

  Oferuję Ci ZA DARMO 31 minut nagrania video.


   Zgadzam się z Polityką Prywatności
  Top