Gibraltar’s Gambling Division

Gibraltar’s Gambling Division jest Komisją, na której śmiało mogłyby się wzorować inne jurysdykcje hazardowe. Wysokie wymagania, realne stawki podatkowe sprawiły, że wielu bukmacherów przeniosło się tutaj z Wielkiej Brytanii.

1. Gibraltar Regulatory Authority a Gibraltar’s Gambling Division

Czerwony zamek z trzema wieżami stojący na czerwonym prostokącie z wystającym dużym żółtym kluczem z wyjścia zamku

Flaga Gibraltaru

Gibraltar Regulatory Authority (GRA) powstała w 2000 roku i jest rządowym organem, który zajmuje się regulacją komunikacji elektronicznej na Gibraltarze. W zakres jego obowiązków wchodzi nadzorowanie telekomunikacji, komunikacji radiowej i nadawanych transmisji. Od początku działalności w zakres jej obowiązków wchodziła także ochrona danych i nadzorowanie hazardu.[1].

W lipcu 2011 nadzór nad hazardem na Gibraltarze przejął the Government of Gibraltar’s Gambling Division (GGD). Reguluje on hazard, w tym również zakłady zawierane online lub telefonicznie, na podstawie Ustawy hazardowej z 2005 roku.

Strona GRA działa od 2001[2] i jest zostawiona online dla celów archiwalnych. Aktualna strona GGD jest online od 2012 roku[3].

Gibraltar znajduje się na białej liście UK Gambling Commission. Oznacza to, że firmy znajdujące się pod jurysdykcją Gibraltaru mogą reklamować się na terenie UK.

1.1. Gdzie leży Gibraltar?

Gibraltar leży na południowym wybrzeżu Półwyspu Iberyjskiego, na styku Morza Śródziemnego i Oceanu Atlantyckiego. Gibraltar od 1713 jest terytorium zależnym Wielkiej Brytanii.[4]

Zapraszam w krótką podróż na Gibraltar (kliknij koło zębate i wybierz napisy w języku Polski):

Roczna licencja kosztuje £2000. Podatek od zakładów bukmacherskich jest tu dosyć niski i od 1.04.2005 wynosi 1% od obrotu. Wysokość rocznego podatku jest ograniczona w przedziale od £85,000 do £425,000. Giełdy zakładów są tak samo opodatkowane co bukmacherzy[5].

2. Gibraltar’s Gambling Division jako wzorowa Komisja

Gibraltar’s Gambling Division ma prawdopodobnie najbardziej przejrzystą, spośród wszystkich organów rządowych, procedurę rozwiązywania problemów gracza. Należy też zauważyć, że są jedną z niewielu Komisji, które poważnie traktują graczy.

3. Formularz skarg i zażaleń

W przypadku gdy polubowne rozwiązanie sporu z bukmacherem nie było możliwe, pozostaje złożenie skargi do Komisji, która wydała mu licencję. Jeśli bukmacher działa na licencji Gibraltar’s Gambling Division złóż skargę tutaj:

Procedura składania skarg

Informacje na temat składania skargi są podane tutaj: Remote Gambling

Tam też można znaleźć wszystkie niezbędne dane kontaktowe, czyli adres, email, telefon i fax.

Członków Zarządu można znaleźć w obszernym raporcie rocznym 2012-2013[6].

4. Podsumowanie

Gibraltar’s Gambling Division może być przykładem dla innych państw, państwo miało odpowiednio wysokie wpływy z hazardu. Jak widać można ustalić wielkość podatku tak, aby bukmacherom nadal opłacało się działać. Precyzyjnie opracowane procedury postępowania i ścisłe ich przestrzeganie stawiają Gibraltarze na czele wiarygodnych jurysdykcji zarówno z punktu widzenia bukmacherów jak i graczy.

Literatura

[1] Gibraltar Regulatory Authority – Wikipedia EN

[2] Wayback Machine: gra.gi

[3] Wayback Machine: gibraltar.gov.gi/remotegambling

[4] Gibraltar – Wikipedia

[5] Remote Gambling

[6] The Gibraltar Regulatory Authority Annual Report 2012/2013

Zobacz też:
Komisje nadzorujące hazard
Ustawa hazardowa w Polsce

Polecany bukmacher:

Fortuna Zakład bez Ryzyka do 600 zł Możesz zagrać Piękna Złota pani na żółtym tle wyciąga do ciebie dłoń z uśmiechem trzymając się pod bok

Czy ten artykuł był pomocny?

Przepraszamy.

Jak możemy poprawić artykuł?

Dziękujemy za przesłanie opinii.

Komentarze
Subskrybuj
Powiadom o
3 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

SureBety.pl ciasteczkują: polityka prywatności.