SureBety – wszystko o zakładach bukmacherskich

  ARTYKUŁ

  Historia zakładów bukmacherskich

  ocena SureBety.pl
  Ty też oceń artykuł
  Ocena: 3/5
  Głosów: 2
  Aby ocenić artykuł, musisz się zalogować.

  Szacuje się, że już 4000 lat p.n.e. babilońscy żołnierze organizowali w Mezopotamii wyścigi konne, w Chinach 2300 lat p.n.e. W Tebach 1500 lat p.n.e. grano o niewolników. W inskrypcjach na piramidzie Cheopsa są zapiski o uprawianiu gier hazardowych, a w Biblii rzymscy żołnierze ciągnęli losy o szaty Chrystusa.

  Zakłady sportowe w Starożytności

  Zakłady bukmacherskie są niemal tak stare jak sport. Bo tam gdzie są zwycięzcy i przegrani, tam jest rywalizacja i można się założyć. Zapiski archeologów mówią o wyścigach konnych w Babilonii, Syrii i Egipcie. Jednakże jeśli chodzi o promocję zakładów sportowych, wiele przypisuje się Grecji jako państwu gier i Igrzysk.

  Dwa ścigające się rydwany wieczorem we mgleWyścigi konne kojarzone są
  z greckimi igrzyskami

  Pierwsze udokumentowane igrzyska odbyły się w Olimpii (Grecja) w 776 r. p.n.e. Odbywały się co 4 lata i miały miejsce również w innych greckich miastach takich jak Korynt, Delfy czy Nemea.

  Być może nawet większymi graczami byli starożytni Rzymianie, którzy widzieli hazard jako metaforę życia. Wszyscy znamy walki Gladiatorów.

  Miłośnikami gry w kości byli tacy wodzowie jak: Juliusz Cezar (Kości zostały rzucone), Marek Antoniusz, Kaligula (przegrane rekompensował konfiskatami majątków), Klaudiusz czy Neron.

  Zakłady w Europie

  Cztery kule na boisku do gry bocceW bocce grano we Włoszech

  Wczesne zakłady w niczym nie przypominały dzisiejszych zakładów bukmacherskich. Włosi zakładali się na bocce, Niemcy na „skittles” (kręgle) i „quoits” (podkowy).

  W Średniowieczu niektóre kraje próbowały zakazać hazardu – w tym Anglia. Jednak za czasów Richarda II urządzano turnieje łucznicze, które były nierozłącznie kojarzone z obstawianiem zwycięzcy. Podobną formą był zakład kto wygra w „skullball” (prekursor piłki nożnej i rugby).

  Historyczne źródła mówią, że w 1020 r. król Norwegii Olaf II Święty wygrał w kości powiat Hising z królem Szwecji Olafem Skotkonungiem. W kości chętnie grali także angielscy królowe: Ryszard Lwie Serce (1157-1199), Jerzy I Hanowerski (1660-1727) czy Henryk VIII Tudor (1509-1547), który przegrał wielki dzwon z anglikańskiej katedry św. Pawła w Londynie.

  W czasach Renesansu festiwale, targi miejskie i karnawały dawały okazję do zakładów. W XVIII i XIX w. obstawiano jak długo potrzeba aby przejść, przebiec lub przeskoczyć dany dystans. Wraz ze wzrostem zakładów, dystanse się zwiększały.

  W 1789 roku Irlandczyk przyjął zakład na £20,000 i w mniej niż rok dotarł do Konstantynopola (Istambuł). W 1872 Juliusz Verne opisał słynny zakład „W 80 dni dookoła świata”.

  Dwa zespoły NFL naprzeciw siebie przed wprowadzeniem piłki do gryNFL to narodowy sport Amerykanów,
  ShutterStock

  Pod koniec XIX w. zakłady zaczęły się koncentrować wokół profesjonalnych drużyn sportowych. The Football Association powstała w 1863 roku, a następnie Rugby Football Union w 1871. Krykiet w 1877.

  W tym samym czasie nowe zainteresowanie zyskały sporty indywidualne. Pierwsze otwarte mistrzostwa golfa odbyły się w Prestwick Golf Club w 1860, a niedaleko Wimbledonu pierwsze mistrzostwa w tenisie ziemnym w 1877.

  W 1922 angielska firma Littlewood Pools of Liverpool zaoferowała typowanie meczów piłkarskich, w których należało wytypować zestawy par, a zebrana pula była przeznaczana na wypłaty nagród. W 1934 roku podobny system wprowadzili Szwedzi wykorzystując po raz pierwszy blankiety systemowe do typowania. Od lat 50. grano już praktycznie w całej Europie. W Polsce od 18 marca 1956 roku za sprawą Totalizatora Sportowego.

  Starodawny pistolet, kości do gry i świecaW Polsce często grano w kości,
  ShutterStock

  Hazard w Polsce

  W Polsce rzucano kośćmi już za Piastów. W XV wieku szlachcice grali także w karty i w szachy. Grą w kości entuzjazmowały się niższe warstwy społeczne. Takie gry karciane jak pikieta, chapanka, kupiec, fryszak zwany też flusem, faraon, mariasz, ćwik i wist dziś niewiele nam mówią. Jednak były powodem wielu osobistych tragedii, a hazardziści oprócz pieniędzy tracili całe majątki ziemskie.

  Zakłady w Ameryce

  Stary kowboj pokazujący fulla ma przystawiony do głowy pistoletAmerykanie z natury byli
  hazardzistami, ShutterStock

  Założyciele Stanów Zjednoczonych byli ryzykantami z natury, stąd oczywiście pociąg do hazardu we wszystkich formach. Koloniści z Anglii mieli hazard we krwi odkąd ich ojcowie i dziadkowie robili to od pokoleń – nie tylko dla nadziei zysku, ale także jako forma spędzania wolnego czasu i rozrywki. Jeśli tylko był jakiś sport, znalazł się ktoś kto chciał na niego postawić.

  W XVIII wieku pierwsi Amerykanie stawiali na prowizoryczne wyścigi konne, walki kogutów i bijatyki na gołe pięści. Po zakończeniu Wojny Domowej w XIX w. zakłady stały się ważnym sektorem gospodarki. W późnych latach tego wieku ruszyła profesjonalna liga baseballa, a zatem i zakłady bukmacherskie znane w dzisiejszej formie. W latach 20. XX wieku popularność wśród graczy zdobył College Football, College Basketball i Boks. Na blankietach systemowych trzeba było wytypować ponad 5 zdarzeń.

  W połowie lat 30. można już było stawiać zakłady przez telegraf lub telefon! W latach 40. został wprowadzony „point spread”, czyli tzw. handicap, przy którym szanse w obie strony są w przybliżeniu równe. Wprowadzenie telewizji w latach 50. jeszcze bardziej spopularyzowało zakłady bukmacherskie. W 1951 roku wprowadzono 10% podatek na wszystkie zakłady sportowe w USA, który został w 1974 zmniejszony do 2% jako niekonstytucjonalny.

  W 1975 roku założono pierwsze kasyno w Las Vegas, które stało się drugą potęgą hazardu po Monte Carlo.

  Zakłady bukmacherskie na świecie

  Rozwój technologii w latach 90. zapoczątkował internetowe zakłady bukmacherskie, dzięki którym konkurencja między bukmacherami osiągnęła skalę światową. Część krajów zdecydowała się na ograniczenie hazardu, m.in. USA, gdzie hazard jest dozwolony tylko w niektórych stanach.

  XXI wiek rozpoczął erę "big data". Ogromna liczba danych jest przetwarzana przez bukmacherów nie tylko do szacowania szans poszczególnych drużyn, ale także pod kątem dopasowania oferty do konkretnego klienta. Do tego dochodzi możliwość korzystania ze sztucznej inteligencji. W tak złożonej branży zakładów bukmacherskich zwyciężają ci, którzy są na bieżąco z nowymi technologiami i znają się na statystyce.

  Zobacz też:
  Historia SureBety.pl
  Historia typów
  Przesądy

  Ostatnia aktualizacja: 16.08.2018

  Ty też oceń artykuł
  Ocena: 3/5
  Głosów: 2
  Aby ocenić artykuł, musisz się zalogować.


   


  Nie jesteś zalogowany.
  ...a zalogowani dostają więcej. Zaloguj się, jeśli chcesz skomentować ten artykuł.
  Komentarze (0)


  Logowanie

  W celu zalogowania się na swoje konto, wypełnij poniższy formularz. Jeżeli nie posiadasz jeszcze konta - zarejestruj się.  zamknij ×
  Popover Starter

  Jednorazowa oferta

  Jeżeli chcesz:

  Oferuję Ci ZA DARMO 31 minut nagrania video.


   Zgadzam się z Polityką Prywatności
  Top