SureBety – wszystko o zakładach bukmacherskich

  ARTYKUŁ

  Kahnawake Gaming Commission jest jedną z najstarszych jurysdykcji na świecie, znajdująca się w suwerennym rezerwacie Indian tuż obok Montrealu (Kanada). Z uwagi na lokalizację nie jest popularna wśród bukmacherów europejskich. Na licencji Kahnawake działa kilku bukmacherów amerykańskich o solidnej renomie.

  Informacje ogólne

  Komisja licencyjna w Kahnawake

  Kahnawake Gaming Commision jest stosunkowo mało znaną jurysdykcją w Europie, z uwagi na lokalizację - Kanada. Korzystają z niej głównie kasyna i poker roomy. Koszty uzyskania licencji i prowadzenia firmy są dla bukmacherów atrakcyjne. W parze z lukratywnymi warunkami dla operatorów NIE idzie jednak rzetelna ochrona interesów gracza, przez co serwisy z logiem KGC NIE mogą poszczycić się wysoką wiarygodnością.

  kahnawake300x170.png fot. gamingcommission.ca

  Kahnawake Gaming Law istnieje już od od 1996 roku, jednak to 3 lata później, w 1999 roku, do jej treści dołączono także regulacje prawne dotyczące internetowego gamingu. Oczywiście, całość była wielokrotnie modyfikowana, jednakże z historycznego punktu widzenia jest to jedno z najstarszych unormowań w branży bukmacherskiej. Zgodnie z informacjami na stronie, Kahnawake Gaming  Commision ma głównie za zadanie:

  • dostarczać prawne podstawy regulujące branżę gamingową na terytorium Mohawków
  • zapewnić odpowiedzialną i uczciwą rozgrywkę
  • zapobiegać kojarzeniu gamingu z cyberprzestępstwami i jakimikolwiek innymi formy defraudacji czy oszustw
  • chronić osoby niepełnoletnie przez hazardem

  Kahnawake Gaming Commision choć działa już bardzo długo, to NIE znajduje się na białej liście UK Gambling Commision, w związku z czym zakres ich usług nie może być w jakikolwiek sposób promowany w Wielkiej Brytanii. Spoglądając jednak na posiadaczy licencji wyraźnie widać, że większość firm jest albo bardzo mało wiarygodna, albo nastawiona na lokalny rynek w obrębie maksymalnie kilku państw i danego języka.

  Położenie Kahnawake

  Kahnawake to kanadyjska miejscowość zamieszkana przez ok. 9 tysięcy Mohawków (północnoamerykańskich Indian) w prowincji Quebec, położona na południowym wybrzezu rzeki św. Wawrzyńca. Jest ona oddalona o ok. 20 minut drogi od Montrealu. 

  Formularz skarg i zażaleń

  W przypadku nierozwiązanego sporu z bukmacherem można zgłosić swoje skargi do Komisji regulującej jego działanie. W przypadku Kahnawake Gaming Commision formularz ten znajduje się tutaj:

  Procedura składania skarg

  W stopce strony można również odnaleźć potrzebne dane kontaktowe, czyli adres, fax i skrót do podanego wyżej formularz feedback'owego.

  Profesjonalne podejście

  Ciekawy jest zapis widniejący tuż nad polami do uzupełnienia:

  Skargi, pytania i dochodzenia są przyjmowane i weryfikowane przez Komisję zgodnie z procedurami określonymi w Regulaminie, a w stosownych przypadkach, przy pomocy profesjonalnych doradców. Wszelkie reklamacje dotyczące operacji gier posiadających zezwolenie wydane przez Komisję powinny być kierowane na piśmie do Komisji pod numerem adres pocztowy lub faksem poniżej lub za pomocą formularza skargi. Komisja jest zobowiązana do niezwłocznego reagowania na skargi. Każda próba zostanie wykonana w celu ułatwienia odpowiednich rozwiązań między skarżącymi i operatorów.

  Uwaga:
  Jeśli otworzysz dyskusję dotyczącą skargi na dowolnym forum publicznym, dzielić się informacjami z mediów lub jakimkolwiek innym forum publicznym, może zagrozić naszej zdolności, aby pomóc.

  Podoba mi się to podejście - udowadnia profesjonalizm.

  Informacja nad formularzem wynika z troski o nie publikowanie fałszywych oskarżeń na forach. To psuje wizerunek bukmachera (często niesłusznie) i taki bukmacher może już nie być skłonny do współpracy z komisją Kahnawake w sprawie oszczerczego gracza. Spór między graczem a bukmacherem nie jest sytuacją do rozstrząsania na forum, chyba że sam bukmacher, Organ Nadzorczy i wszelcy pośrednicy zawiodą w mediacjach. Porządna Komisja Nadzorcza zajmie się lepiej "problematycznym bukmacherem" niż "koledzy" na forum. Po prostu ma większą wiedzę i uprawnienia.

  Procedura rozwiązywania konfliktów z bukmacherem jest taka:

  1. Kontakt z bukmacherem.
  2. Kontakt z jurysdykcją.
  3. Kontakt z SBR.

  W praktyce większość graczy, mających problemy z bukmacherem, najpierw szuka pomocy (błędnie) wśród społeczności graczy, przez co wątki ze skargami pojawiają sie stosunkowo często. Jest to złe podejście i wynika z niewiedzy graczy o tym, że jest coś takiego jak Komisja Nadzorująca działalność Hazardową.

  Z komisją Kahnawake nie ma żartów

  Kahnawake Gaming Commision działa w interesie graczy. Przekonał się o tym bukmacher BetSolo. któremu komisja Kahnawake zabrała licencję.

  Gracz twierdzi, że założył konto w BetSolo w kwietniu 2016 i wpłacił €500. Grał w kasynie i wypłacił €1,500 bez problemu. Kolejny depozyt złożył w maju w wysokości €1,500 zwiększając swój balans do €7,000 zysku. Zamknięto mu konto, gdyż rzekomo nie miał mieć dostępu do kasyna z powodu przebywania w Anglii. 25 maja 2016 Kahnawake podjęła decyzję o cofnięciu licencji bukmacherowi BetSolo. Decyzja nabrała mocy 29 czerwca 2016.

  Osoby zainteresowane bardziej wiarygodnością komisji Kahnawake odsyłam do ujawnionego skandalu UltimateBet z lat 2005-2007. Potwierdzone zostały wówczas przypadki oszustwa na pokerowej podstronie bukmachera, a Komisja po długim dochodzeniu nakazała zwrot 22.000.000$ na konta graczy i nałożyła karę w wysokości 1.500.000$ na operatora - Tokwiro Enterprises.

  Podsumowanie

  Kilku bukmacherów z wysoką wiarygodnością i dotychczasowe aktywne działania Kahnawake Gaming Commision napawają graczy optymizmem. Wysoka/niska wiarygodność może jednak wynikać z postępowania bukmacherów, a nie działań komisji.

  Kahnawake Gaming Commision umieściłbym w gronie wiarygodnych jurysdykcji. Oczywiście wypłacalność konkretnego bukmachera zależy od rankingu SBR, więc decyzję o trzymaniu dużych środków uzależniłbym właśnie od tego czynnika. W sytuacjach niepewności (brak rankingu SBR), lepiej ostrożnie podchodzić do deponowania tam swoich pieniędzy i nie trzymać dużych środków u niepewnych bukmacherów.

  Literatura

  [1] GamingCommission.ca

  [2] SBR o KGC

  Zobacz też:
  Komisje nadzorujące hazard
  Costa Rica
  Curacao

  Ostatnia aktualizacja: 30.03.2017   


  Nie jesteś zalogowany.
  ...a zalogowani dostają więcej. Zaloguj się, jeśli chcesz skomentować ten artykuł.
  Komentarze (0)


  Logowanie

  W celu zalogowania się na swoje konto, wypełnij poniższy formularz. Jeżeli nie posiadasz jeszcze konta - zarejestruj się.  zamknij ×
  Popover Starter

  Jednorazowa oferta

  Jeżeli chcesz:

  Oferuję Ci ZA DARMO 31 minut nagrania video.


   Zgadzam się z Polityką Prywatności
  Top