Malta Gaming Authority

Malta jest kolebką hazardu europejskiego. Pod jej egidą działa setki bukmacherów, kasyn, pokerroomów i innych firm hazardowych. W ostatnich latach na szczęście poprawili jakość rozpatrywania roszczeń graczy.

Pół czerwonego krzyża i ciemno szare litery mga

Logo MGA od 2015 roku

1. Fakty dotyczące MGA

LGA 2001-2015

W 2001 roku stworzono na Malcie akt prawny, który dawał życie organizacji LGA (Lotteries and Gaming Authority of Malta). Ten Organ Nadzorczy stał się kolebką wielu europejskich bukmacherów i stąd wywodzi się większość największych marek.

Do 2015 roku gracze niestety nie mogli liczyć na aktywną pomoc LGA w sytuacjach spornych, przez co bukmacherzy z Malty byli postrzegani jako tacy z przeciętną lub nawet niską wiarygodnością. LGA działała głównie w interesie bukmacherów i swoim.

MGA od 2015

W 2015 roku LGA zmieniło nazwę na MGA (Malta Gaming Authority). Wizerunek jurysdykcji LGA był bardzo zły, dlatego zapewne podjęto działania by to poprawić, zaczynając od nowej nazwy.

MGA jest samodzielnym organem rządowym, powołanym przez ministra finansów, odpowiedzialnym za nadzorowanie na Malcie wszelkich aktywności związanych z grami. W MGA jest zatrudnionych ponad 50 osób.

Zachowanie operatorów licencjonowanych przez MGA reguluje rozporządzenie Remote Gaming Regulations (2004). Ustawa określa wszelkie zasady i wymagania dotyczące maltańskiej licencji. Są tam takie zapisy jak: możliwość zawieszenia lub odwołania licencji, jeśli posiadacz licencji nie spełnia zobowiązań wobec graczy (Part III/13/1/h) czy konieczność wypłaty środków w ciągu 5 dni roboczych (Part VIII/37/1).

W związku z ustawą hazardową, jaka weszła w Polsce z dniem 1.04.2017, wielu bukmacherów z jurysdykcji maltańskiej wycofało się z polskiego rynku. Jeśliby tego nie zrobili, utraciliby maltańską licencję.

Misja MGA

W 2001 roku została ustalona następująca misja MGA:

Regulować kompetentnie różne sektory branży gier i loterii, które mieszczą się w ramach Urzędu, zapewniając granie sprawiedliwe i przejrzyste dla graczy, zapobieganie przestępczości, korupcji i praniu pieniędzy oraz ochrona drobnych i słabych graczy.[1]

Chciałbym zwrócić uwagę na “drobnych i słabych graczy”. Zwykle jednak problemy graczy są znacznie bardziej poważne niż “drobne”. Już w samej misji MGA pokazuje, że ma “głęboko w poważaniu” grających. Liczy się dla nich przede wszystkim to, by bukmacher zapłacił za kolejny rok licencji. Na swojej stronie komisja wymienia bardzo szczytne cele:

 • Chronić małoletnich i osoby szczególnie narażone na hazard.
 • Zabezpieczanie praw gracza.
 • Promowanie bezpiecznej gry w bezpiecznym środowisku.
 • Zapewnienie integralności gier i urządzeń do gier.
 • Zapewnienie hazardu wolnego od działalności przestępczej.

Nasze działania:

 • Prowadzenie badań naukowych nad różnymi aspektami grania.
 • Udzielanie licencji dotyczących gier.
 • Monitorowanie licencjonowanych gier.
 • Pobieranie podatków od gier w imieniu Maltańskiego rządu.
 • Wspieranie akcji charytatywnych.
 • Zapewnienie że sektor hazardowy przyczynia się do rozwoju Malty.

W sierpniu 2019 roku Malta Gaming Authority ogłosiła utworzenie jednostki ds. Integralności sportowej (Sports Integrity Unit). Rola Jednostki polega na gromadzeniu informacji dotyczących podejrzanych zakładów. Ma wymieniać informacje z tworzoną platformą krajową, lokalnymi i zagranicznymi organami regulacyjnymi, organami ścigania, systemami monitorowania zakładów, organami sportowymi i operatorami gier w celu w celu zbadania nieprawidłowych i podejrzanych zakładów. Bukmacherzy licencjonowani na Malcie mają obowiązek zgłaszania podejrzanych meczów.

Zaznaczona malta na południe od Sycylii i na wschód od Tunisu

Wyspa Malta leży na południe od Włoch i na wschód od Tunisu

Gdzie leży Malta?

Malta to państwo wyspiarskie położone na Morzu Śródziemnym na południe od Sycylii. Jest niezależną republiką jako członek Wspólnoty Narodów. Układ obronny ma podpisany z Wielką Brytanią. Jest także członkiem Unii Europejskiej. Gospodarka na Malcie to głównie turystyka i usługi[2].

Malta jest ciekawym kierunkiem emigracji dla graczy zakładów bukmacherskich czy pokera.

2. Ile jest warta licencja LGA?

Dla potrzeb archiwizacji zachowuję historyczne porażki LGA, dopóki MGA nie udowodni swojej wartości jako sprawiedliwego regulatora, także dla graczy.

MGA 2015-2021

Zmiana nazwy z LGA na MGA miała na pewno z jednej strony poprawić skojarzenia: skrót MGA zaczyna się od Malta jest logicznym, że powinien się zaczynać od litery “M”.
Sądziłem, że drugim powodem może być rebranding z powodu wizerunkowych. Czas pokazał, że to prawda ilość skarg na bukmacherów z Malty spadła ale nie dotarły do mnie wieści o poprawię działania tego regulatora względem graczy. Mówię tu Przede wszystkim o szybkości odpowiedzi oraz sprawności działania w rozstrzyganiu sporów na linii bukmacher-gracz.

Dobra wiadomość jest taka, MGA ma dużo większe wymagania względem operatorów hazardowych niż ma to miejsce w innych jurysdykcjach typu Curacao czy Kostaryka. Pod tym względem uważam bukmacherów z licencją Malty za bardziej wiarygodnych. Poniżej wybrane historyczne studia przypadków działania MGA w praktyce. Zawierają głównie negatywne doświadczenia, więc jest bardzo subiektywny (może nawet krzywdzący). Jeżeli ktoś ma inne doświadczenia z nimi, to proszę o kontakt.

Osoby chcące poznać szerszy obraz kieruję do corocznych raportów, gdzie są prezentowane statystyki zgłoszonych spraw oraz sposób ich rozwiązania.

Komentarz SureBety.pl 2013

Komentarz czytelnika SureBety.pl w sprawie (braku) interwencji LGA:

pradzynski, 19.01.2013 15:41:55
Ja natomiast przeciwnie niż Pani Monica, oceniam tę firmę. 1,5 roku trafiłem w slocie Mega Fortune jackpota i wygrałem 150 tysięcy. Przy wypłacie z miejsca zażądali stos dokumentów i zablokowali konto. Do chwili obecnej konto nie jest odblokowane ani nie wypłacili mi pieniędzy zasłaniając się tym że konto zarejestrowałem z nieodpowiedniego linka w związku z czym konto pozostanie zablokowane, a pieniądze na koncie zamrożone. Odwołanie do LGA nic nie wniosło do sprawy, bo ci zwyczajnie mają gdzieś grających. Oczywiście można złożyć skargę, ale odpowiedzi się nigdy nie otrzyma… to tyle można zrobić w walce z Unibet – czyli gracz zawsze na straconej pozycji. Nauczką dla mnie jest gra u buków, które mają jurysdykcję inną niż maltańską, np. z Gibraltaru albo wyspy man. Tam przynajmniej eCOGRA, która czuwa nad całością, nigdy nie zezwoliłaby na podobne praktyki.

Sunderlands 2010

W maju 2010 roku MGA złamało swoje własne zasady, które wymagają zbadania czy nowy właściciel jest zdolny do prowadzenia firmy hazardowej online. Mimo wyrażenia obaw przez pracowników Sunderbet, MGA rzekomo nie zrobił żadnego dochodzenia, gdy nowym właścicielem Sunderlands Online został Baron Menzel.[7]

Gold Victory 2009

Wielu graczy pamięta bukmachera Gold Victory, który działał w latach 2007-2009. Przyciągał on bardzo atrakcyjnymi bonusami powitalnymi rzędu 100% do 200€. Warunki obrotu były tak łatwe, że mogło się to skończyć tylko na dwa sposoby: bankructwem albo oszustwem.

Założyciel Gold Victory, Grek Dimitrios Drosos 30.08.2012 został uznany winnym zdefraudowania €500,000 ze środków graczy i skazany na 14 miesięcy i utratę €70,000 wpłaconej kaucji.

Skandal Gold Victory zaczął się w lutym 2009, gdy MGA rozpoczęło śledztwo po otrzymaniu licznych skarg. W marcu 2009 odkryli wyczerpanie środków z kont graczy. Nawet wtedy MGA zwlekało do 5 maja 2009, by Drosos uzupełnił konto bukmachera.

Pozostaje jeszcze pytanie, dlaczego Drosos dostał możliwość zajęcia kluczowego urzędu w Gold Victory, pomimo tego, że nie był rezydentem Malty, wbrew regulacjom MGA?

Berand Zarb, kierownik dochodzeń MGA, zeznał że był odpowiedzialny w 2007 za sprawdzenie Drososa, na co składało się dostarczenie policyjnego certyfikatu, kopia paszportu i kopia certyfikatu urodzenia. Oto jak im zależy na tym, aby właściwe osoby prowadziły firmy hazardowe.[5]

BetKlass 2009

Kolejnym przykładem z 2009 roku jest przypadek jednego z graczy, który wypłacił $2300 i został obciążony opłatą $400 przez BetKlass! Jak się potem okazało, winy nie ponosił Moneybookers, a BetKlass, który miał tylko konto w Euro i przy wypłacie musiał zamienić euro na dolary, a potem z dolarów na euro, do czego sami się przyznali. Jednak MGA stwierdził, że wina leży po stronie Moneybookers.[6]

Wniosek z tego prosty. MGA kryje bukmacherów kosztem graczy lub w MGA pracują osoby niekompetentne. Oba scenariusze się nie wykluczają.

Stryyke 2008

Wiele osób kojarzy Stryyke, który działał w latach 2007-2010. Problemy z wypłatami pojawiły się w maju 2008 roku. Od tego czasu nastąpiło nasilenie skarg na tego bukmachera aż do lipca 2010, gdy Stryyke wyłączył stronę na dobre. MGA zawiesił bukmacherowi licencję dopiero 3 września 2010.

Niektórzy gracze czekali na swoje płatności prawie rok. Można jednak śmiało powiedzieć, że MGA przycisnęło Stryyke nie z powodu wielu skarg, a tylko dlatego, że bukmacher-scam nie przedstawił najnowszych sprawozdań finansowych, co oznaczało, że MGA nie otrzyma opłaty za rok 2010.[4]

BookMakersReview

Admin drugiego najbardziej poważanego rankingu bukmacherów BookMakersReview podsumował MGA następująco[3]:

W moich notatkach, licencja LGA (przyp. obecnie MGA) jest mniej warta niż papier, na którym jest napisana.
/admin BMR, 20.09.2008/

3. Formularz skarg i zażaleń

W przypadku gdy polubowne rozwiązanie sporu z bukmacherem nie było możliwe, pozostaje złożenie skargi do Komisji, która wydała mu licencję. Jeśli bukmacher działa na licencji MGA złóż skargę tutaj:

Procedura składania skarg

Dane kontaktowe

W stopce na stronie są podane wszystkie niezbędne dane kontaktowe, czyli adres, email, telefon, fax i formularz kontaktowy z możliwością otrzymania kopii wysłanego emaila.

Do wiadomości publicznej podany jest także skład Zarządu MGA.

4. Przeprowadzka na Maltę

4.1. Dla kogo przeprowadzka?

Z uwagi na niekorzystne zapisy ustawy hazardowej w Polsce niektórzy hazardziści rozważają turystykę hazardową albo nawet emigrację z Polski.

Jednym z najciekawszych kierunków przeprowadzki jest w 2022 roku Malta.

Ten kierunek powinni rozważyć średniozaawansowani i zawodowi gracze, którzy mają już sprawdzaną strategię ogrywania bukmacherów w długim okresie czasu, ale wysokość zarobków bardzo mocno blokują kwestie podatkowe, prawne i limity stawek. Potrzebny jest też duży kapitał “na start”. Przeszkodami do wyjazdu będą zobowiązania typu rodzina czy znajomi.

4.2. Plan ogólny

Przykładowy plan ogólny może wyglądać jak poniżej.

Szukasz pracy u bukmachera, który zatrudni Cię z terytorium Malty (celem posiadania stałych wpływów na konto i zdobycia taniego dostępu do zaawansowanych narzędzi i informacji). Stałe zarobki lub umowa o pracę mogą być niezbędne do otrzymania umowy wynajmu. Warto się zorientować przed wyjazdem jakie są warunki do założenia maltańskiego konta bankowego.

Na etapie poszukiwań pracy u bukmachera może się też okazać, że znajdzie się bukmacher zagraniczny, który zatrudni Cię z terytorium Polski i wyjazd nie będzie w ogóle potrzebny.

Stawki i przelewane kwoty trzeba poukładać tak, by nie było problemów z ustawą AML.

Gracz zawodowy powinien długoterminowo zyskiwać po kilka tysięcy euro miesięcznie (wygrane są bez podatku obrotowego). Wtedy dochodzi kwestia rozeznania się w podatku dochodowym na Malcie (trzeba się dowiedzieć jak wygląda obecna sytuacja prawna) oraz ewentualnego transferu pieniędzy do Polski (dowiedzieć się czy Polska ma umową o unikaniu podwójnego opodatkowania z Maltą?).

Trzeba się zastanowić (jeszcze w Polsce najlepiej) jakie przeznaczenie będą miały zarobione pieniądze.

4.3. Plan awaryjny

Przed wyjazdem trzeba przygotować scenariusz awaryjny, gdyby coś poszło nie tak (od problemów z wynajmem przez weryfikację w banku czy u bukmachera po straty finansowe wynikające z gry).

4.4. Rozpoczęcie gry

Wyjeżdżasz na Maltę. Wynajmujesz coś wstępnie. Jeśli sprawy dobrze się potoczą, a Malta Ci się spodoba na dłuższy pobyt, to można rozważyć zakup taniego mieszkania / lokum.

Obywatelstwo Cię zwykle nie interesuje. Zakładasz rachunek bankowy w maltańskim banku. Pieniądze z Polski wrzucasz na rachunek maltański. Z niego będziesz zasilał i na niego wypłacał środki. Niski koszt i w pełni legalnie.

Rejestrujesz konta na giełdzie zakładów i u bukmacherów z najwyższymi limitami stawek i zasilasz pieniędzmi. Nie za dużo, żeby się nie wyróżniać.

Wszelkie transakcje przechodziłyby przez konto bankowe, więc realnie możesz grać i wygrywać bez ograniczeń, z omijaniem opłat portfeli internetowych. Kwestia weryfikacji adresu, rachunków i tożsamości. Kapitał jest czysty i wiarygodny względem pochodzenia. Jest to do zrobienia.

W przypadku problemów zaglądasz do planu awaryjnego lub obmyślasz nowe rozwiązania.

5. Podsumowanie

Malta jest postrzegana jako kolebka europejskiego hazardu. Licencja u nich nie jest najtańsza, mają wysokie wymagania przy zakładaniu bukmachera. Jakość ochrony graczy poprawia się stopniowo.

Na licencji MGA działa bardzo wielu bukmacherów, którzy swoją ofertę kierują na rynek europejski. Malta jest lepszą jurysdykcją niż Kostaryka czy Curacao, ale gorszą niż wymagająca Komisja w UK czy na Gibraltarze.

6. FAQ – najczęstsze pytania dotyczące MGA

6.1. Czy MGA daje bezpieczeństwo?

Bukmacherzy licencjonowani na Malcie są ogólnie uważani za bezpiecznych dla graczy. Są zdecydowanie bezpieczniejszym rozwiązaniem niż bukmacherzy z curacao czy Kostaryki, ale mniej bezpiecznym rozwiązaniem niż licencja UK Gambling Commission czy Gibraltar.

MGA skupia się głównie na pobieraniu opłat i wydawaniu licencji. Do obowiązków gracza należy szersze z badanie wiarygodności konkretnego bukmachera, przed wpłatą do niego pieniędzy.

6.2. Co wyróżnia bukmacherów z MGA?

Z perspektywy gracza zakładów bukmacherskich warto zapamiętać, że na bukmacherów licencjonowanych przez MGA jest nałożony nakaz ponownej weryfikacji tożsamości, jeżeli gracz wypłaca jednorazowo kwotę minimum 2500 EUR.

7. Literatura

[1] About MGA – misja MGA

[2] Malta – Wikipedia

[3] Mario Galea and the Malta Lotteries And Gaming Authority: the lies and the corruption of this puppet online gambling licensing body – o kłamstwach dyrektora MGA i podejrzeniu o korupcję [22.10.2008] [4] Remember Mario Galea? – wywiad z Mario Galea dla Buissness Today [6.05.2009] [5] Malta – koszty licencji na Malcie, opis na CalvinAyre.com [18.11.2011] [6] Malta – licencja hazardowa dla organizatorów gier, rezydencja podatkowa dla graczy – Robert Nogacki ze Skarbiec.biz

Polecany bukmacher:

Fortuna Zakład bez Ryzyka do 600 zł Możesz zagrać Piękna Złota pani na żółtym tle wyciąga do ciebie dłoń z uśmiechem trzymając się pod bok

Czy ten artykuł był pomocny?

Przepraszamy.

Jak możemy poprawić artykuł?

Dziękujemy za przesłanie opinii.

Komentarze
Subskrybuj
Powiadom o
15 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najwyżej oceniane
Opinie w linii
Zobacz wszystkie komentarze

SureBety.pl ciasteczkują: polityka prywatności.