SureBety – wszystko o zakładach bukmacherskich

  ARTYKUŁ

  Słownik bukmacherski

  ocena SureBety.pl
  Ty też oceń artykuł
  Ocena: 3,83/5
  Głosów: 6
  Aby ocenić artykuł, musisz się zalogować.

  Czy znasz już takie terminy jak AKO, cover, DNB, fix, h2h, marża bukmachera czy yield? Gdy tylko trafisz na nieznany zwrot, zajrzyj koniecznie do słownika SureBety.pl.

  Słownik terminów bukmacherskich

  1X2

  jest skróconym zapisem dla kursów meczu z trzema opcjami wyniku: 1 - wygrana gospodarzy, X - remis, 2 - wygrana gości. Możesz się spotkać także z mniej popularnym zapisem "102", gdzie "0" oznacza "remis".

  3 za 3

  Jest to sytuacja kiedy dwie drużyny piłkarskie grają ze sobą mecz i rewanż (np. w lidze). Jeśli umówią się, że pierwszy mecz wygra drużyna A, a drugi drużyna B, to obie drużyny zdobędą po 3 punkty. Jest to lepsza sytuacja dla obu drużyn niż w przypadku dwóch remisów, a do tego mogą zarobić na ustawieniu meczu.

  AH

  oznacza "azjatycki handicap". Zobacz artykuł handicapy azjatyckie.

  ante post

  (inaczej ang. future betting) to zakład na zdarzenie w przyszłości, które jeszcze się nie rozpoczęło. Termin ten jest stosowany głównie do wyścigów konnych lub wyścigów chartów.

  W zakładach bukmacherskich będzie to na przykład zakład na zwycięzcę turnieju tenisa ziemnego na kortach Wimbledonu, w momencie kiedy turniej jeszcze się nie rozpoczął (nawet jeśli turniej odbędzie się dopiero za kilka tygodni lub miesięcy).

  W wyścigach konnych lub psich "ante post" oznacza grę w ciemno przed wywieszeniem numerów koni/psów (zwykle przynajmniej na 24h przed wyścigiem).

  Zakłady, które zostały postawione na konia/psa, który nie wystartował (tzw. non-runner) są przegrane.

  balance betting

  oznacza "bilansowanie zakładów" i jest to sytuacja, w której gracz stawia na wszystkie dostępne opcje zdarzenia (przeciwne względem siebie). Jeśli to zrobi, to przy niezmiennych kursach i odpowiednio dobranych stawkach, straci on w ten sposób wartość marży bukmachera. Gdy jednak poczeka na zmiany kursów, może na tym zarobić.

  Na przykład stawiając 200zł na gospodarzy meczu siatkówki po kursie 1,50 i 125zł na gości po kursie 2,40 może on w ten sposób wygrać 300zł. Tak w przypadku wygranej gospodarzy jak i gości. Straci w ten sposób 300zł-200zł-125zł=25zł; wartość marży: 25/300=7,70%.

  Balance betting jest zabroniony w celu spełnienia warunków obrotu bonusem. Nie jest zabroniony, gdy gracz nie posiada bonusu.

  bilans konta

  to różnica pomiędzy sumą wygranych a sumą postawionych stawek na danym koncie bukmacherskim.

  Z punktu widzenia gracza bilans konta może być dodatni (gdy gracz wygrywa), ujemny (gdy gracz postawił więcej niż wygrał) lub zerowy. Z punktu widzenia bukmachera liczą się także opłaty za transakcje jakich gracz dokonał. Może się więc okazać, że przy dużej ilości transakcji na koncie, gracz może być nieopłacalny dla bukmachera, mimo iż sam gracz ma bilans ujemny.

  Bilans konta jest brany pod uwagę przez bukmacherów przy procesie przyznawania graczowi bonusów lojalnościowych i limitów stawek.

  bonus lojalnościowy

  jest to bonus, który bukmacher przyznaje "najbardziej lojalnym graczom", czyli tym, którzy zostawiają u niego najwięcej pieniędzy.

  Ofertę takiego bonusu otrzymuje się zwykle mailowo (rzadziej telefonicznie). Polega na dopisaniu dodatkowych środków na grę w przypadku złożenia kolejnego depozytu.

  Bonusy lojalnościowe mogą mieć też postać materialną. Gracz może otrzymać przesyłkę z prezentem od bukmachera. Tego typu prezenty są wysyłane VIP'om lub osobom, które uzbierały odpowiednią ilość punktów w programie lojalnościowym.

  Intencją bukmacherów jest docenienie klientów, na których zarabiają. Logicznym jest więc, że warunkiem koniecznym otrzymywania prezentów jest ujemny bilans konta. Dodatkowo historia granych typów nie może wskazywać iż jest się zawodowym graczem.

  bonus od depozytu

  to bonus przyznawany podczas wpłacania na konto nowych środków pieniężnych. Bonusy od depozytu są przyznawane dla nowych graczy (bonus powitalny), z okazji wielkich wydarzeń sportowych (bonus okolicznościowy) lub w nagrodę za lojalność (bonus lojalnościowy).

  Każdy bonus jest obarczony warunkami obrotu bonusem.

  Zobacz też najlepsze bonusy.

  bonus powitalny

  jest to bonus od depozytu dawany tylko nowym klientom, którzy dopiero założyli konto.

  U większości bukmacherów osoby, które nie zrobiły jeszcze pierwszej wpłaty, a założyły konto przed pojawieniem się nowej promocji, są także uprawnione do nowych ofert bonusu powitalnego.

  Do każdego bonusu powitalnego ma zastosowanie dodatkowy Regulamin Bonusu, który określa warunki obrotu, po których spełnieniu przyznany bonus można wypłacić.

  bonus okolicznościowy

  jest to bonus od depozytu oferowany przez bukmachera z okazji jakiegoś wielkiego zdarzenia sportowego, np. Euro 2020.

  Zawsze nowi klienci są do niego uprawnieni. Czasem bukmacher oferuje go również obecnym graczom.

  Zobacz też najlepsze bonusy.

  bonus reload

  (czyt. bonus rilołd) jest to bonus od depozytu, który jest przyznawany dla kolejnych (po pierwszym) depozytów. Może mieć większą wartość niż bonus dla nowych graczy jeśli gracz zostanie uznany przez bukmachera za amatora, który często przegrywa.

  bonus urodzinowy

  jest bonusem przyznawanym przez bukmachera z okazji urodzin. Zwykle jest on przyznawany jedynie graczom, którzy nie są uznani za graczy profesjonalnych.

  Zobacz też: najlepsze bonusy.

  buk

  = bukmacher

  bukmacher

  (ang. bookmaker, book=zakład, maker=twórca) to osoba lub firma, która zawodowo oferuje i przyjmuje zakłady. Bukmacher oferuje kursy na spotkania i przyjmuje pieniądze, które zobowiązuje się wypłacić w zwielokrotnionej ilości w przypadku prawidłowego przewidzenia wyników na kuponie.

  bukmacher azjatycki

  to bukmacher, który w swojej ofercie ma przede wszystkim kursy azjatyckie (przedstawione w postaci handicapów azjatyckich) i jego głównymi klientami są Azjaci.

  Azjatycki bukmacher cechuje się także wysokimi limitami stawek i małą marżą.

  Kiedyś trzeba było mieć Agenta, przez którego się obstawiało, aby było można grać u tych bukmacherów. Teraz jest już dostępny dla większego grona. W wiadomości prywatnej mogę ci podać przykłady azjatyckich bukmacherów.

  bukmacher internetowy

  to rodzaj bukmachera, którego oferta dostępna jest za pośrednictwem Internetu. Większość bukmacherów internetowych jest zarejestrowanych w rajach podatkowych, co wiąże się z brakiem podatku od zakładów.

  bukmacher naziemny

  to bukmacher, który ma fizyczne placówki do przyjmowania zakładów. Potocznie jest nazywany ziemniakiem.

  Przykładami polskich bukmacherów naziemnych są: efortuna, totolotek czy LVbet.

  cash back

  (czyt. kasz bak) jest to rodzaj promocji bukmacherskiej, który polega na okresowym zwrocie jakiegoś procentu (np. 10%) od wartości ujemnego bilansu na koncie gracza za dany okres.

  Na przykład jeśli promocja 10% cash back dotyczy miesiąca stycznia i gracz w tym okresie wygrał 1000PLN, a przegrał 1500PLN, to otrzymuje bonus cash back w wysokości 10% x (1500-1000)PLN = 50PLN.

  cash bonus

  (czyt. kasz bonus) jest rodzajem promocji, której wielkość zależy od wielkości złożonego depozytu, w postaci dodatkowej gotówki przyznawanej na konto, w odróżnieniu np. od freebetów czy freeplay. Gotówka w zależności od regulaminu bonusu może być przyznawana przed lub po zrobieniu wymaganego obrotu.

  cheater

  (czyt. cziter; ang. cheat = oszukiwać) to gracz, który obstawia zdarzenia po ich rozstrzygnięciu. Takie działanie jest nastawione na niedoskonałości systemu bukmachera, których wykorzystywanie jest zabronione w Regulaminie bukmachera.

  Do metod cheaterskich zalicza się: granie po strzelonym golu, granie po zakończeniu lub w trakcie spotkania (gdy bukmacher ustawił źle datę rozpoczęcia) i inne sytuacje wynikające głównie z różnicy między czasem wystąpienia zdarzenia a zmianą/zablokowaniem kursu przez bukmachera.

  Za notoryczne cheatowanie bukmacher często obniża limity stawek graczowi.

  cover

  (czyt. kawer, ang. "pokrywać") jest to taki sposób obstawiania, który w przypadku wystąpienia zdarzenia niepożądanego dla gracza, daje zwrot części lub całości zainwestowanych już środków.

  Przykładowo zagraliśmy AKO z 5 zdarzeń. 4 z nich już skończyły się pomyślnie. Grając w przeciwną stronę na 5-te nie rozstrzygnięte zdarzenie coverujemy zagrany kupon AKO.

  czas opóźnienia

  jest to czas od momentu złożenia zlecenia zakładu do jego zaakceptowania przez bukmachera. Dla giełd liczy się od złożenia zlecenia do pojawienia się na rynku.

  W zakładach na żywo ma to uchronić bukmachera przed występującym opóźnieniem w transmisji obrazu. Na giełdach ma uchronić graczy przed tym samym. Opóźnienie nie jest stosowane dla anulowania lub edytowania stawki zakładów na giełdach.

  Standardową wartością czasu opóźnienia jest 8 sekund. Wartość ta zależy od bukmachera i opóźnienia obrazu, który ma dostępny. W bukmacherach azjatyckich często stosuje się nawet kilkudziesięciosekundowe opóźnienia w niektórych spotkaniach.

  DNB

  oznacza draw no bet (ang. remis nie ma zakładu) jest rodzajem azjatyckiego handicapu, który w przypadku zremisowania spotkania powoduje unieważnienie zawartego zakładu i zwrot stawki

  DNB nie zawsze jest dostępny w ofercie bukmacherów i można go sobie stworzyć korzystając ze wzorów na DNB.

  depozyt

  to wpłacenie środków pieniężnych do bukmachera na swoje konto gracza, aby mieć za co grać. Po zalogowaniu należy wejść w coś typu "Moje konto", "Depozyt" lub "Wpłata". Tam powinny znajdować się niezbędne informacje/instrukcje.

  Do zrobienia depozytu używa się najczęściej przelewu bankowego, karty płatniczej lub portfela internetowego.

  dubel

  to kupon składający się z dokładnie 2 typów.

  dywersyfikacja ryzyka

  to zróżnicowanie i rozproszenie ryzyka. Przykładem może być postawienie 100 zakładów za 1zł zamiast 1 zakładu za 100zł.

  DW

  DW - skrót często podawany przez darmowych/płatnych polskich typerów, który oznacza Dokładny Wynik.

  EH

  oznacza "europejski handicap". Zobacz artykuł handicapy europejskie.

  faworyt

  to przeciwieństwo underdoga, czyli drużyna/zawodnik, który zdaniem bukmachera wygra (jest silniejszy); można go rozpoznać po niskim kursie

  fix

  (ang. fix = ustalić z góry, sfałszować, załatwić, przygotować) to mecz lub sytuacja ustawiona, której celem jest uzyskanie korzyści majątkowej. Fix potocznie nazywa się ustawką.

  Zobacz też: Ustawiony mecz

  fixed odds

  to rodzaj kursów na główny wynik, którego dotyczy zdarzenie, czyli typu "wygra/zremisuje/przegra".

  Zobacz także spread betting.

  freebet

  (ang. darmowy zakład) jest rodzajem bonusu/promocji stosowanej przez bukmacherów. Polega na tym, że gracz który otrzymuje freebeta, może go postawić tylko w całości i otrzymuje wygraną bez stawki w przypadku wygranej. W przypadku przegranej traci freebeta.

  Aby móc wypłacić wygraną z freebeta należy nią obrócić kilka razy. Ilość zależy od regulaminu bonusu danego bukmachera.

  Potocznie mówi się też, że ma się freebet, jeżeli w wyniku postawienia wielu zakładów może się wygrać na jednej z opcji wyników, a w przypadku innego rozstrzygnięcia "wyjdzie się na zero".

  freeplay

  (ang. darmowa gra) jest rodzajem bonusu/promocji stosowanej przez bukmacherów. Jest to dodatkowe konto, z którego możemy grać, a środki na nim przeznaczone mają postać freebetów. Nie trzeba ich na raz wykorzystywać, jak w przypadku freebetu, a można sobie podzielić środki na wiele zakładów.

  freeroll

  to sytuacja, w której bukmacher wystawia gracza na ryzyko utraty środków bez możliwości wygrania. W branży zakładów uznaje się taką sytuację za niedopuszczalną, a bukmacherzy, którzy wykorzystują freeroll na swoją korzyść mają obniżany ranking wiarygodności SBR.

  Przykład: w regulaminie bonusu bukmacher zabronił obstawiać więcej niż 2/3 wszystkich wyników zdarzenia, ale nie zablokował takiej możliwości systemowo i gracz z aktywnym bonusem może obstawić wbrew regulaminowi bez żadnego ostrzeżenia. Bukmacher, który skonfiskuje graczowi środki na tej podstawie ma obniżaną wiarygodność.

  giełda zakładów

  (ang. betting exchange) to miejsce gdzie gracze mogą się zakładać pośrednio między sobą (za co giełda pobiera opłaty) lub bezpośrednio z giełdą zakładów (np. oferta Multizakładów).

  Raz przyjęty na giełdzie zakład prawie nigdy nie jest anulowany. Wyjątkiem są awarie strony.

  Limity stawek jakie oferuje rynek w danej chwili są zawsze pokazane. Odświeżanie automatyczne oferty na stronach giełdy jest zwykle ustawione na 30 sekund, co da się zmniejszyć stosując programy do tradingu.

  gra pod spadki

  polega na zagraniu jakiegoś zdarzenia w momencie gdy kurs zaczyna spadać z zamiarem odsprzedania go po niższym kursie gdy spadki będą kontynuowane lub zostawienia zakładu jako valuebet w przypadku gdy wiemy lub podejrzewamy co jest przyczyną spadku kursu.

  gracz rekreacyjny

  to gracz, który gra dla przyjemności, wygranej i nie stosuje metod wspomagających osiąganie pożądanych przez niego wyników, a jedynie stosuje swoja wiedzę oraz intuicję.

  Dowiedz się więcej tutaj: gracz rekreacyjny.

  gracz zawodowy

  to gracz, który posługuje się metodami wspomagającymi osiąganie niezwykle korzystnych wyników z gry.

  Jeśli bukmacher przyzna graczowi status gracza zawodowego (na podstawie historii typów u tego bukmachera), wiąże się to z obniżeniem limitów na grę.

  Zobacz też artykuł: różnica między amatorem a zawodowcem.

  h2h

  z angielskiego head-to-head (łeb w łeb) to termin używany do porównania dwóch zawodników lub rodzaj zakładu gdzie z wybranej pary zawodników wygrywa gracz, który ukończy zawody z lepszą lokatą w rankingu (stosowane przy zawodach w których bierze udział duża ilośc zawodników).

  Popularne dyscypliny w jakich dostępny jest zakład h2h, to: koszykówka, skoki narciarskie, formuła 1, żużel, kolarstwo.

  Regulaminy bukmacherów dotyczące rozliczania tych zakładów różnią się często między sobą. Gdy na przykład jeden z kierowców formuły 1 nie dojedzie do mety, pierwszy bukmacher uzna zakład z ważny już po przejechaniu 1 okrążenia, a inny zrobi zwrot.

  kasyno

  to miejsce, w którym oferowane są hazardowe gry losowe. Do najpopularniejszych gier kasynowych należą ruletka, poker z krupierem, blackjack, baccarat i automaty do gier, Za prawdziwe pieniądze zakupuje się żetony, które służą do gry. Żetony można potem wymienić z powrotem na pieniądze.

  Największe kasyna znajdują się w Las Vegas (USA), Atlantic City (USA), Monte Carlo (księstwo Monaco) i Makau (Chiny).

  W Polsce legalne kasyna mogą być tylko w formie lokali naziemnych, dlatego dużą popularnością cieszą się nielegalne zagraniczne kasyna internetowe, gdzie możliwe jest obstawianie bez podatku.

  Każda gra kasynowa jest tak skonstruowana, by wartość oczekiwana z gry była na korzyść kasyna. Oznacza to, że im dłużej obstawiamy, tym przewaga kasyna rośnie. Gracz nie może w legalny sposób zwiększyć swoich szans na wygraną ani żadnymi umiejętnościami ani zmianą sposobu stawkowania. Tę nierównowagę w pewien sposób wyrównują bonusy przyznawane przez kasyno, ale w większości przypadków i tak jest to niewystarczające, by zarabiać na kasynie w sposób regularny. Gry kasynowe mają charakter czysto rekreacyjny, a wygrywają tylko nieliczni, którym się "poszczęściło" i w odpowiednim momencie zrezygnowali z dalszej gry.

  Przykładem hazardzisty kompulsywnego, który zdefraudował 10 milionów dolarów z powodu uzależnienia od kasyna jest Owning Mahovny, o którym nakręcono film.

  klon bukmachera

  to bukmacher, który różni się w zasadzie szatą graficzną, ofertą i/lub promocjami od swojego oryginału. Występują te same kursy, podobny układ strony, często pracują ci sami ludzie.

  Na przykład Odds Ring jest klonem Leon Bets.

  kontra

  jest to sytuacja, w której gramy na zdarzenie przeciwne niż wytypowaliśmy wcześniej celem uzyskania pewnego zysku. Przykładowo jeśli mamy na kuponie AKO trafione 6 z 7 wytypowanych zdarzeń i obawiamy się o wynik ostatniego, to możemy zagrać przeciwko temu ostatniemu wydarzeniu. Dobierając odpowiednio stawkę możemy uzyskać pewny zysk nie obawiając się o wynik ostatniego spotkania.

  kopiarka

  to bukmacher, którego oferta stanowi głównie kopie kursów innych bukmacherów często tylko ze zwiększoną marżą.

  Do typowych kopiarek należą np. 10bet czy bet770.

  krecz

  jest to sytuacja zaistniała po rozpoczęciu meczu tenisa ziemnego, w której zawodnik poddaje spotkanie walkowerem (z powodu kontuzji).

  Zobacz artykuł:
  Rozliczanie kreczy w tenisie ziemnym

  kurs

  jest to współczynnik używany przed bukmacherów służący do przedstawienia jaką kwotę bukmacher zobowiązuje się wypłacić graczowi w przypadku gdy ten przewidzi prawidłowo wyniki spotkań.

  Stosuje się 6 podstawowych postaci kursów.

  kupon

  jest unikatowym zapisem potwierdzającym zawarcie zakładu.

  U bukmacherów naziemnych jest wydrukiem papierowym, który stanowi podstawę do odbioru ewentualnej wygranej. U bukmacherów internetowych jest to zapis elektroniczny na koncie gracza.

  Czytaj więcej: kupon bukmacherski.

  kurs back

  to termin stosowany tylko na giełdach zakładów. Kurs BACK to ten sam kurs, który można zagrać u dowolnego bukmachera. Np. jeśli zagrasz kurs dziesiętny BACK 1,50 za 100, to twoje zobowiązanie wyniesie 100 (tyle stawiasz), a twój możliwy zysk 50 (bo wygrana 150 - stawka 100 = 50 zysku). Zobacz też Rodzaje kursów.

  kurs lay

  to termin stosowany tylko na giełdach zakładów. Kurs LAY to kurs jaki wystawiłbyś jako bukmacher. Np. jeśli zagrasz kurs dziesiętny LAY 1,50 za 100, to twoje zobowiązanie wyniesie 50 (tyle wypłaciłbyś graczowi jako bukmacher), a twój możliwy zysk wynosi 100 (bo tyle przyjąłbyś od gracza).

  Kurs lay jest kursem odwrotnym do kursu BACK (ten, który znamy z ofert bukmacherów). Dla ww. przykładu wystawienie kursu LAY 1,50 jest równoznaczne z zagraniem kursu BACK 3,0 (stawiając 50 możemy zyskać na czysto 100).

  kurs odwrotny

  jest to kurs jaki należy wystawić na przeciwne zdarzenie tak, aby marża bukmachera wynosiła 0.

  Dla postaci dziesiętnej kurs odwrotny wyraża się wzorem:
  kodwrotny=1/(kpodstawowy-1).
  Wartości zwykle zaokrągla się do 2 miejsc po przecinku.

  Kurs odwrotny bywa użyty pod hasłem kurs przeciwny. Takie sformułowanie może się wydawać uzasadnione, jeśli wyobrazimy sobie, że oba kursy stoją w "opozycji" wobec siebie (jeden ZA, drugi PRZECIW). Przy więcej niż 2 możliwych rezultatach wyniku (3+), to uzasadnienie dłużej się nie broni.

  late ticket

  Zakład postawiony po rozstrzygnięciu zdarzenia (np. postawienie na over 2,5 tuż po tym jak padła trzecia bramka) lub po istotnym zdarzeniu, które znacząco wpływa na kursy (np. na gospodarzy tuż po tym jak strzelili bramkę wyrównującą).

  Late ticket jest możliwy do postawienia jeśli bukmacher "zagapił się" z zablokowaniem kursów lub wystąpił błąd techniczny uniemożliwiający zablokowanie kursów lub korzysta z opóźnionej transmisji.

  W przypadku gdy bukmacher zorientuje się, że przyjął late tickety, może anulować zakłady zgodnie z regulaminem. Zdarza się rzadko, że bukmacher szukając late ticketów anuluje prawidłowe postawione zakłady "czasowo bliskie" awarii po stronie bukmachera.

  limit

  jest to ograniczenie stawki jaką możemy postawić na dany kupon.

  Zobacz też: Limity u bukmacherów.

  Livesports Media

  Ogromny koncern o korzeniach czeskich, skupiający takie strony internetowe jak:

  • FlashScore.com
  • LiveSports.pl
  • LiveScore.in
  • BetExplorer.com
  • OddsPortal.com
  • SportStats.com
  • EuroTip.cz
  • EuroFotbal.cz
  • TenisPortal.cz

  Do Livesports Media należy ponad 50 stron www o tematyce sportowej, a ich strony odwiedza ponad 25mln osób każdego miesiąca.

  łamak

  to zakład typu Halftime/Fulltime (do przerwy/cały mecz) oznaczany HT/FT, polegający na obstawieniu wygranej jednej drużyny do przerwy i wygranej drugiej drużyny w całym meczu, czyli 1/2 albo 2/1 spośród 9 możliwości rezultatu: 1/1, 1/X, 1/2, X/1, X/X, X/2, 2/1, 2/X, 2/2. Zakład jest wygrany tylko wtedy, gdy wynik do przerwy i w całym meczu będzie prawidłowo przewidziany. Kursy na tego typu zakłady wahają się w okolicy 15 - 40 w zależności od kursów meczu. Łamaki są obiektem większego zainteresowania niektórych graczy z uwagi na bardzo wysokie kursy, które przyciągają osoby, które chcą ustawić wynik meczu lub przebieg spotkania.

  lamak-chelsea-valencia.png Zależność między kursami meczu a kursami HT/FT, bukmacher Fortuna

  maksymalna stawka

  to maksymalna kwota jaką zgodzi się przyjąć bukmacher na wybrany przez gracza zakład.

  Wielkość maksymalnej stawki zależy od statusu gracza i waha się od 0€ (dla klientów niechcianych) przez 1000€ (stawka przyjmowana przez większość bukmacherów od razu na popularnych rynkach) do milionów euro (dla VIPów lub na giełdzie zakładów).

  Maksymalna stawka zależy przede wszystkim od bukmachera i wielkości limitu jaki został ustawiony dla danego gracza.

  Niektórzy bukmacherzy dają możliwość sprawdzenia maksymalnej kwoty jaką bukmacher zgodzi się natychmiast przyjąć od gracza na dany zakład. Bardzo pomaga to w ustaleniu limitów stawek na poszczególne zdarzenia.

  Istnieje możliwość przesłania kwoty zakładu powyżej limitu do akceptacji. Zakład taki jest ręcznie sprawdzany przez pracownika bukmachera i może zostać przyjęty w całości, częściowo lub może zostać odrzucony. Na odpowiedź bukmachera trzeba poczekać nawet kilkadziesiąt minut.

  masówka

  (ang. public bet) zakład grany przez bardzo dużą liczbę graczy często pod wpływem plotki lub niepotwierdzonej informacji.

  medical

  oznacza 3-minutową pomoc medyczną zarządzoną przez sędziego na prośbę jednego z zawodników w meczu tenisa ziemnego. Gracz może zgłosić taką prośbę tylko raz w secie. Jeśli nie jest w stanie kontynuować gry, zarządza się walkower, który w tenisie nazywamy kreczem.

  minimalna stawka

  to minimalna kwota jaką może postawić gracz na dowolny zakład u konkretnego bukmachera.

  Wielkość minimalnej stawki dla najbardziej popularnych bukmacherów sprawdzisz na SureBety.pl: znajdź najlepszego bukmachera dla Ciebie

  mirror bets

  (ang. lustrzane zakłady) to seria identycznych zakładów. Do obrotu bonusu tylko pierwszy zakład jest wtedy zwykle liczony.

  misprint

  jest rodzajem oczywistej pomyłki bukmachera wynikającej z wpisania kursów na odwrót, przyznania handicapu w złą stronę.

  Przykład: 1,35-2,95 zamiast 2,95-1,35 (ale już nie 1,80-1,90 i 1,90-1,80) lub kurs 3,50 na handicap +1,5 3,50 (zamiast na -1,5) gdy na kurs meczu jest 1,70 na gospodarzy.

  Oczywiste misprinty wykryte przez bukmachera kończą się prawie zawsze zwrotem postawionej stawki (nawet po rozstrzygnięciu kuponu). Dlatego wystawione przez bukmachera kursy warto porównywać z kursami innych bukmacherów.

  Zobacz też: Regulamin bukmachera (podpunkt Regulamin zakładów).

  ML

  = moneyline

  moneyline

  Zobacz artykuł Moneyline.

  multikonto

  to posiadanie więcej niż jednego konta u danego bukmachera. Dla bukmachera istotne jest kto korzysta z konta, a nie na kogo jest zarejestrowane (są metody aby to sprawdzić).

  Założenie konta na członka rodziny czy osobę, która z nami mieszka nie jest multikontem, jeśli te osoby nie będą udostępniały kont sobie nawzajem. Trzeba pamiętać, że bonus powitalny przysługuje co najwyżej jednej z tych osób, a kobiety i osoby w podeszłym wieku są od razu podejrzane o możliwość nadużycia.

  U każdego bukmachera zakładanie wielu kont jest zabronione. Jest to złamanie Warunków i Zasad Bukmachera, które każdy gracz musi zaakceptować zakładając konto. Wykrycie przez bukmachera multikonta może w najgorszym razie skutkować skonfiskowaniem wszystkich środków na wszystkich kontach gracza wraz z ich zamknięciem.

  Multikonta są zakładane najczęściej w celu ominięcia limitów lub wyłudzenia bonusu powitalnego. W takich przypadkach bukmacher może się kontaktować także z portfelem internetowym gracza/graczy celem zgłoszenia naruszenia regulaminu portfela.

  nadużycie bonusu

  proces polegający na założeniu konta u bukmachera jedynie w celu uzyskania korzyści z bonusu. Dotyczy to także zakładania wielu kont, aby uzyskać kilka bonusów, co jest zawsze zabronione. Nadużycie bonusu wiąże się zwykle z zamknięciem konta gracza.

  NSBR

  najdłuższa seria bez remisu (danej drużyny).

  Zobacz temat progresja na remisy.

  obrócić bonus

  Zobacz artykuł Warunki obrotu bonusem.

  odds compiler

  (ang. osoba wystawiająca kursy) zwany inaczej traderem lub oddsmakerem jest osobą zatrudnioną w firmie bukmacherskiej, która zajmuje się głównie wystawianiem kursów. Oprócz tego monitoruje konta klientów i profitowość ich zakładów.

  outright winner

  (ang. wyłoniony zwycięzca) to rodzaj zakładu na zwycięzcę całego turnieju/sezonu (tenisa, wyścigów konnych, golfa, skoków narciarskich itp.).

  payback

  jest to stosunek sumy wypłat z postawionych zakładów do sumy stawek na te zakłady. Na przykład payback 105% mówi o tym, że gracz jest historycznie 5% do przodu na danym koncie bukmacherskim. Bo termin jest ten stosowany głównie przez bukmacherów. Im wyższa wartość payback, tym bardziej prawdopodobne jest, że gracz otrzyma limit stawek. Wielkość limitu zależy od tego co i za ile gra. Bukmacherzy zwracają szczególną uwagę na graczy z payback'iem powyżej 98% i są to "kandydaci do zlimitowania".

  payout

  to różnica między wartością 100% na dane wydarzenie a marżą bukmachera, np. jeśli marża bukmachera na kursach meczu 1X2 meczu piłki nożnej Legia - Lech wynosi 8%, to payout na tym rynku wynosi 100% - 8% = 92%. Niektóre promocje bukmacherów polegają na tym, że bukmacher oferuje szczególnie atrakcyjne kursy, czyli takie, gdzie payout wynosi prawie 100% (nie może przewyższać tej wartości, gdy wtedy proporcjonalne obstawienie każdej opcji wyniku dawałoby stratę bukmacherowi).

  prawie surebet

  to zakład, w którym mechanizm obstawiania jest taki sam jak w surebetach, jednakże zamiast zysku, wychodzimy na zero lub na mały minus.

  Prawie-surebety można stosować, podobnie jak surebety, do obracania bonusów. Ponieważ łatwiej je znaleźć niż surebety, często przyspieszają proces zwiększania kapitału gracza przy użyciu bonusów.

  Prawie-surebet można znaleźć zwykle za pomocą porównywarek kursów.

  program lojalnościowy

  jest to program oferowany przez bukmachera graczom, który przyznaje punkty za stawianie zakładów. Tak uzbierane punkty są potem podstawą do otrzymania nagród rzeczowych lub środków pieniężnych.

  pseudo bukmacher

  (grec. pseudo = udawany) to bukmacher, który chciałby oferować kursy jedynie słabym graczom i pozbywa się każdej osoby, o której myśli, że może go ograć. Udaje on bukmachera często tylko kopiując ofertę prawdziwych bukmacherów.

  W praktyce pseudo bukmacher ma niskie limity, a "mądrym graczom" albo zamyka konto albo ogranicza stawki do kwoty 10€ lub mniej.

  Przykładem pseudo bukmachera jest Stan James.

  regulamin bukmachera

  jest to zbiór przepisów, z którymi musimy się zgodzić zakładając konto u bukmachera. Są tam między innymi takie zapiski jak: możliwość anulowania przez bukmachera zakładu wystawionego w wyniku błędu, zasady rozliczania poszczególnych dyscyplin sportowych itp.

  Zasady rozliczania poszczególnych dyscyplin są najważniejszymi zapiskami w regulaminie z punktu widzenia gracza.

  Przeczytaj więcej tu: Regulamin bukmacherski.

  ROI

  (ang. Return On Investment) oznacza zwrot z inwestycji. Jest to stosunek wypłaty z inwestycji do wniesionej kwoty, np. ROI=110% oznacza 10% zysku.

  Zobacz też: Co to jest yield?

  spalone konto

  to konto gracza, któremu przyznano tak małe limity, że nie ma sensu dłużej z niego korzystać. Przykładowo spalonym kontem jest zlimitowane konto gracza tak, iż ten nie może postawić więcej niż 5€ na zakład.

  sporty wirtualne

  to symulacja komputerowa wydarzeń sportowych (piłka nożna, tenis, wyścigi konne, wyścigi psów, żużel itp.). Sporty wirtualne są grą czysto losową i polegają na typowaniu wyników wirtualnych zdarzeń. Jest to alternatywa dla gier kasynowych i automatów gier.

  W dłuższej perspektywie bukmacher zawsze wygra, gdyż wartość oczekiwana takiej gry jest ujemna. Nie zależy to od sposobu stawkowania gracza. Gracz nie może zdobyć żadnych umiejętności, które zwiększyłyby jego przewagę nad bukmacherem w grze. Co więcej, w przypadku bukmacherów legalnych, sytuację gracza pogarsza fakt obowiązywania 12% podatku obrotowego od każdego postawionego kuponu! W takich warunkach wygrana jest możliwa jedynie w krótkim okresie czasu, jeśli szczęście mocno dopisze.

  Niektórzy bukmacherzy oferują okresowe promocje i bonusy na sporty wirtualne. Należy wtedy przyjrzeć się szczególnie warunkom obrotu i przeliczyć czy wzięcie udziału w takiej grze będzie opłacalne przy uwzględnieniu średniej marży sportu wirtualnego. Zazwyczaj nie będzie się opłacać nawet mimo bonusu.

  sporty-wirtualne-fortuna.png Na górze oferta zakładów na sport wirtualny typu piłka nożna, a niżej transmisja wirtualnego spotkania, bukmacher Fortuna

  spread betting

  jest jednym z rodzaju zakładów na wynik zdarzenia, gdzie wypłata jest w oparciu o "dokładność" zakładu, nie tak jak w klasycznym "wygra/przegra", takim jak fixed odds, moneyline czy zakłady pulowe.

  Spread jest zakresem wyników (mówi się "linią"), a zakład jest definiowany jako wynik powyżej albo poniżej wyznaczonej linii.

  Przykładowo bukmacher wyznaczył w meczu NBA linię under/over 185,5 punktów. Gracz może postawić na to czy będzie od 0 do 185 punktów lub na to, że będzie przynajmniej 186 punktów całym meczu (regulaminowego czasu). Jeśli będzie wynik "over" mówi się potocznie, że linia została złamana.

  Przykładem zakładu typu spread są także handicapy azjatyckie.

  stream

  to obraz internetowy udostępniany przez bukmacherów graczom lub przez serwisy internetowe. Obraz ten służy do śledzenia przebiegu meczu.

  Opóźnienie obrazu wynosi zwykle parę sekund w stosunku do faktycznego zdarzenia, ale zdarzają się też opóźnienia rzędu kilkudziesięciu sekund.

  Aby móc oglądać jakieś spotkanie u bukmachera trzeba być zalogowanym. Często wymagane jest posiadanie środków na koncie lub postawienie w ostatnim okresie pewnej sumy pieniędzy.

  support

  (ang. wsparcie) to obsługa klienta przez bukmachera. Głównymi kanałami komunikacji klienta z supportem jest email, czat i telefon.

  taśma

  to kupon AKO składający się z dużej lub nawet bardzo dużej liczby typów.

  Taśma ma się kojarzyć z czymś nienaturalnie długim. Drukowane na papierze kupony (zwłaszcza te wąskie) potrafiły osiągać rozmiary paragonu z weekendowych zakupów w Tesco.

  Inne nazwy taśmy to: tasiemiec czy pociąg.

  Kupony tego typu są grane głównie przez amatorskich graczy i wywołują często uśmiech na twarzy zawodowców.

  Zobacz też artykuł: Pewniaki.

  syndykat

  syndykat (ang. syndicate betting) to działanie w grupie, co objawia się nagminnym graniem tych samych zakładów (lub zakładów zależnych celem wyłudzenia bonusu) u tego samego bukmachera.

  Syndykaty powstają głównie za pośrednictwem for zamkniętych (ograniczony dostęp), gdzie występuje szybki przepływ informacji.

  Przez bukmachera jest to odbierane jako gra "w zmowie", co skutkuje najczęściej obniżeniem limitu na takich kontach. Zdarza się, że jedna osoba gra na różnych kontach, co zwykle ma poważniejsze skutki niż tylko limit, włącznie z konfiskatą środków.

  tilt

  to termin pokerowy mający zastosowanie w każdej grze, która opiera się na rachunku prawdopodobieństwa. Określa stan umysłu gracza, w którym nie jest on w stanie podejmować racjonalnych decyzji, a decyzjami gracza kierują emocje.

  Zobacz artykuł: Limit strat.

  totalizator

  (fr. pari mutuel = obstawiać ze sobą, ang. Totalisator) to metoda określania wygranych kwot zakładów na wyścigi konne, Lotto i tym podobne.

  W totalizatorze uczestnicy zakładów obstawiają zakłady przeciwko sobie (w UK są to tzw. zakłady równoległe), a nie przeciwko bukmacherowi, jak to ma miejsce w przypadku zakładów sportowych o stałych kursach. Uczestnicy mogą obstawiać zwycięzców w ramach różnych pul. Z zebranej puli Totalizator pobiera prowizję, a resztę przeznacza na wypłatę wygranych dla uczestników, którzy dobrze przewidzieli wynik zdarzenia. Wielkość wypłaty jest proporcjonalna do stawek zwycięskich uczestników.

  W Polsce słowo "Totalizator" kojarzy się głównie z państwową spółką "Totalizator Sportowy" założoną w 1956 roku, która oferuje gry liczbowe, loterie pieniężne (w tym znane Lotto) i zakłady wzajemne.

  Zakład typu totalizator wynalazł ok. 1865 roku Francuz Léon Sari, a wprowadził w życie właściciel toru wyścigowego i założyciel Moulin Rouge Joseph Oller. Francuskie zakłady typu pari mutuel są od 1981 roku jedynym legalnym typem zakładów na wyścigi konne i stoją w opozycji do zakładów o stałych kursach, stosowanych powszechnie w Wielkiej Brytanii.

  Pierwszy mechaniczny totalizator wynalazł Australijczyk George Julius, który został po raz pierwszy użyty w 1913 roku na torze wyścigowym w Ellerslie (Nowa Zelandia). 

  Zakłady typu totalizator można zrealizować nie tylko na torze, ale także u bukmachera, który pośredniczy w takich zakładach. W Polsce takim bukmachem jest Traf

  trader

  (ang. trade = handlować) to osoba, która zajmuje się tradingiem, czyli kupnem i sprzedażą kursów.

  tripel

  to kupon składający się dokładnie z 3 typów.

  under/over

  (ang. under/over = poniżej/powyżej) jest terminem używanym do określenia zakładu na poniżej/powyżej podanej ilości bramek, żółtych kartek, rzutów rożnych, gemów itp.

  W piłce nożnej najczęściej oferuje się linię under/over 2,5. Stawiając na under zakładamy się że padnie dokładnie 0, 1 albo 2 bramki. Stawiając na over zakładamy się, że padną przynajmniej 3 bramki. W hokeju na lodzie najbardziej popularną linią jest under/over 5,5.

  Zakłady under/over zwykle obejmują tylko regulaminowy czas gry, ale w zależności od dyscypliny, bukmachera i rodzaju rozgrywek może być inaczej.

  underdog

  (inaczej outsider) to drużyna lub zawodnik, który teoretycznie ma małe szanse na zwycięstwo. Kursy na underdogów są wyższe niż na faworytów.

  VIP

  (ang. Very Important Person) oznacza osobę bardzo ważną dla bukmachera. W ten sposób oznaczani są gracze rekreacyjni, którzy grają za duże stawki, a ich bilans konta jest ujemny.

  VIPy mają przynajmniej 2 razy wyższe limity stawek niż zwykli gracze.

  yield

  (ang. plon, zysk) jest to stosunek całkowitego zysku do zainwestowanej w sumie kwoty.

  Bardzo dobrzy typerzy osiągają yield na poziomie min. 10%.
  Oznacza to, że w dłuższej perspektywie zarabiają średnio min. 10% od jednego zakładu.

  Za granicą stosuje się często wskaźnik ROI (Return On Investment), tłumaczony jako "Stopa Zwrotu".
  Istnieje zależność: współczynnik ROI = yield + 100%.

  Yield spełnia następujące zależności:

  • im większa ilość typów, tym kolejny typ ma mniejsze znaczenie dla wartości yieldu (yield stopniowo ustala się w pewnym przedziale i dąży do pewnej wartości)
  • im wyższe kursy są grane, tym większy yield można osiągnąć
  • progresja zwiększa wartość yieldu (często tylko krótkodystansowo) kosztem większego prawdopodobieństwa bankructwa

  Zobacz też: Co to jest yield?

  zakład akumulowany

  (ang. accumulator, parlay, combo bet, multiple bet) to tzw. AKO = Akumulowany Kurs Ogólny (akumulator, combo). Jest to zakład na przynajmniej dwa wyniki stawiane na jednym kuponie. Wygrana jest obliczana jako iloczyn stawki i każdego kursu na kuponie. Zdarzenie przegrane ma kurs 0.

  Zobacz też: Lepsze Single czy AKO?

  zakład pojedynczy

  (inaczej singiel to kupon zawierający zakład na dokładnie jedno zdarzenie.

  zakład systemowy

  jest to zakład, dzięki któremu za jednym razem możesz postawić kilka kuponów (najczęściej kombinację typów np. wszystkie triple utworzone z 5 typów da zakład systemowy 3 z 5). Jeśli trafisz wszystkie typy to wygrywasz wszystkie kupony z systemu. Przy nietrafieniu któregoś typu, często nadal możesz wygrać któryś ze stworzonych kuponów. Czytaj więcej pod zakłady systemowe.

  zdarzenie dwudrogowe

  (zdarzenie dwudrożne, dwutorowe) jest oznaczane "12" i oznacza zdarzenia, które może zakończyć się tylko na 2 różne sposoby (mają 2 możliwe wyniki).

  Przykładem takich zdarzeń są wyniki meczów siatkówki, koszykówki z dogrywką, tenisa, boksu ale także under/over piłki nożnej.

  zdarzenie przeciwne

  Zdarzenie przeciwne (przeciwstawne) to takie zdarzenie, którego dołożenie do zbioru zdarzeń da wszystkie możliwe wyniki.

  Przykład: Zdarzeniem przeciwnym do "wygranej gospodarzy" jest "remis lub wygrana gości".

  zdarzenie trzydrogowe

  (zdarzenie trójdrożne) jest oznaczane "1X2" i oznacza zdarzenia, które może zakończyć się na 3 różne sposoby (najczęściej wygrana/remis/przegrana).

  Przykładem takich zdarzeń są wyniki meczów piłki nożnej, piłki ręcznej, koszykówki (bez dogrywki) czy hokeja (bez dogrywki).

  Ostatnia aktualizacja: 24.09.2019

  Ty też oceń artykuł
  Ocena: 3,83/5
  Głosów: 6
  Aby ocenić artykuł, musisz się zalogować.


   


  Nie jesteś zalogowany.
  ...a zalogowani dostają więcej. Zaloguj się, jeśli chcesz skomentować ten artykuł.
  Komentarze (10)  • anonim IP: 94.254.***.***
   30-01-2018 19:21 (wt)

   Co oznacza w koszykówce np 2hh ? Z góry dziękuję za odpowiedź

   0 0 Odpowiedz

   Odpowiedz na komentarz

   Nie jesteś zalogowany,
   ...a zalogowani dostają więcej. Zaloguj się, jeśli chcesz skomentować ten artykuł.
   Podaj powód zgłoszenia komentarza do usunięcia

   zamknij ×

  • anonim IP: 5.60.***.**
   11-04-2017 11:29 (wt)

   Brakuje chyba najważniejszego dla sukcesu w bukmacherce terminu: loosing run. Warto też o tym napisać w zarządzaniu budżetem. Loosing run czyli sekwencja przegranych zakładów. Najistotniejszy jest jednak Longest Loosing Run (LLR), czyli najdłuższa możliwa sekwencja przegranych betów. W oparciu o nią należy ustawić swój budżet. Zależnie od naszej strategii (czy gramy wysokie kursy, czy faworytów po niskich) mamy określoną skuteczność trafionych typów. W oparciu o tę skuteczność należy obliczyć możliwą najdłuższą sekwencję porażek (LLR). Wówczas budżet powinien być przynajmniej dwukrotnością LLR, a dla komfortu psychicznego 4xLLR. Można znaleźć tabele i kalkulatory. Wzór: LLR = log (n)/-log(1-SR). n - liczba betów, SR - strike rate, liczba trafień w liczbach dziesiętnych.

   1 0 Odpowiedz

   Odpowiedz na komentarz

   Nie jesteś zalogowany,
   ...a zalogowani dostają więcej. Zaloguj się, jeśli chcesz skomentować ten artykuł.
   Podaj powód zgłoszenia komentarza do usunięcia

   zamknij ×

  • (1)
   04-07-2016 19:09 (pon)

   Co oznacza (n) przy drużynie ?

   Odpowiedzi: 1
   43 48 Odpowiedz

   Odpowiedz na komentarz

   Nie jesteś zalogowany,
   ...a zalogowani dostają więcej. Zaloguj się, jeśli chcesz skomentować ten artykuł.
   Podaj powód zgłoszenia komentarza do usunięcia

   zamknij ×

  • anonim IP: 91.233.***.**
   01-03-2015 22:03 (nd)

   [u/o 5,5] co to za skrót

   Odpowiedzi: 1
   201 190 Odpowiedz

   Odpowiedz na komentarz

   Nie jesteś zalogowany,
   ...a zalogowani dostają więcej. Zaloguj się, jeśli chcesz skomentować ten artykuł.
   Podaj powód zgłoszenia komentarza do usunięcia

   zamknij ×

  • (1)
   11-02-2015 20:23 (śr)
   czy wzór na kurs odwrotny nie powinien wyglądać tak: kodwrotny=1/(1 - kpodstawowy-1)
   zamiast:
   kodwrotny=1/(kpodstawowy-1)
   ?
   206 198 Odpowiedz

   Odpowiedz na komentarz

   Nie jesteś zalogowany,
   ...a zalogowani dostają więcej. Zaloguj się, jeśli chcesz skomentować ten artykuł.
   Podaj powód zgłoszenia komentarza do usunięcia

   zamknij ×

  • (1)
   08-02-2013 11:15 (pt)
   Brakuje opisanej reguły dead heat, która w przypadku zakładów head to head działa jak handicap -0,25. 204 216 Odpowiedz

   Odpowiedz na komentarz

   Nie jesteś zalogowany,
   ...a zalogowani dostają więcej. Zaloguj się, jeśli chcesz skomentować ten artykuł.
   Podaj powód zgłoszenia komentarza do usunięcia

   zamknij ×

  • dumb
   11-07-2011 14:06 (pon)
   To chyba logiczne jak laczysz 1 z X to analogicznie mozesz polaczyc X z 2 ?? Czy to takie trudne do skumania ? 242 219 Odpowiedz

   Odpowiedz na komentarz

   Nie jesteś zalogowany,
   ...a zalogowani dostają więcej. Zaloguj się, jeśli chcesz skomentować ten artykuł.
   Podaj powód zgłoszenia komentarza do usunięcia

   zamknij ×

  • 4feetR
   10-07-2011 17:58 (nd)
   DNB nie zawsze jest dostępny w ofercie bukmacherów i można go sobie stworzyć grając samemu np. 1 w meczu 1X2 i na X (nie koniecznie u tego samego bukmachera) tak, że w przypadku remisu otrzymujemy zwrot zainwestowanych środków.

   A gdzie granie na 2? 209 224 Odpowiedz

   Odpowiedz na komentarz

   Nie jesteś zalogowany,
   ...a zalogowani dostają więcej. Zaloguj się, jeśli chcesz skomentować ten artykuł.
   Podaj powód zgłoszenia komentarza do usunięcia

   zamknij ×

  Logowanie

  W celu zalogowania się na swoje konto, wypełnij poniższy formularz. Jeżeli nie posiadasz jeszcze konta - zarejestruj się.  zamknij ×
  Popover Starter

  Jednorazowa oferta

  Jeżeli chcesz:

  Oferuję Ci ZA DARMO 31 minut nagrania video.


   Zgadzam się z Polityką Prywatności
  Top